Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

4 KUŞAKTIR ÇANCILIK MESLEĞİNİ YAŞATIYORLAR

 

Niğde’nin Bor İlçesinde çan üretimi yapan Dağhan Demirörs mesleğini ayakta tutmaya çalışıyor.

İlçede 4’üncü kuşak olarak çan üreten 53 yaşındaki Dağhan Demirörs çocuklarına bu mesleği sevdirip, kaybolmaya yüz tutan meslek dalını yaşatmak adına çabalıyor.

Bor Sanayi Sitesindeki atölyede yükselen çan sesini 4 kuşaktır yaşattıklarını söyleyen Dağhan Demirörs şehirde bu mesleği sürdüren tek kişi olma unvanını da taşıyor.

Çocuk yaşlardan itibaren başladığı mesleğini tek başına sürdüren Demirörs oldukça zahmetli çan yapımı anlattı.

Demirörs; ‘’Dedemin dedesi o zaman Bulgaristan’da esir düşmüş Osmanlı Devleti’nde mi 1.Dünya Savaşında mı çok bilemiyorum oraları.Buraya gelememiş sanatı da demirciymiş zaten.Orada gitmiş bir çancı ustasının yanında beraber çan yapmışlar,çan yapmayı öğrenmiş.Ondan sonra buraya gelmiş tekrar o da çocuklarına öğretmiş.Çocukları da çocuklarına şimdi bize kadar geldi. Bende çocuklardan çok talep gelmedi ama toruna öğretmeye çalışacağım.Çocukluğumuzdan beri bu mesleğin içindeyiz.Elimizden geldiği kadarıyla yapmaya çalışıyoruz.Bizden sonra da yapacak var mı bilmiyorum.Kimse gelmiyor,yetişmiyor ben toruna öğretmeye çalışıyorum yapar yapmaz ama sanatı öğreteceğim.İlla ki öğrensin.Öğretenlerden de Allah bin kere razı olsun şimdilik bir ekmek parasıdır gelip geçiyoruz.’’dedi.

5 Yaşında çekiç tutma ile mesleğe başladığını anlatan Demirörs ; ‘’ Okula gitmeden başlamıştık bu işlere,temizleme işini yapmak için adam lazımdı.Ben de yalnızım,tekim bir adam olsa bende aynı şekilde öğreteceğim.Çekiç tutmayı zaten o yaşlarda başlayacaksın ki ustalığa anca yetişeceksin.’’dedi.

Yapım aşamasını da anlatan Demirörs ; ‘’Şablonlarımız var ona göre kesiyoruz büyüklüğüne küçüklüğüne göre ayırıyoruz.Ocakta,sıcakta dövüyoruz.Bu tamamen el yapımı olduğu için ne kadar döversek o kadar sesi fazla çıkar o kadar güzel olur.Döverek ikisini bir araya getirip kavuşturuyoruz sonra tekrardan bakır kaplama yapıyoruz,sesini akort ediyoruz ve satışa sunuyoruz.’’dedi.

Nasıl ki insanların sesi her birinden farklıysa çanların da seslerinin farklı farklı olduğunu söyleyen Demirörs sesleri aynı olsun isteyen müşterilere de ona göre üretim yaptığını söyledi.

Çıkan çan sesinin sürünün hoşuna gittiğini anlatan Demirörs çan sesinin çobana çeşitli bilgiler verdiğini de söyledi.

Çanın alarm sistemi gibi olduğunu söyleyen Demirörs hayvanın yürürken,yayılırken yada ürktüğü zaman çıkan çan sesi her birinden farklı olduğu için çobana sinyal verdiğini de söyledi.

Boyutları ve fiyatları hakkında da bilgi veren Demirörs ; ‘’ 2 numaradan 20 numaraya kadar yapıyorum 3 tane seri var benim şuanda ürettiğim.Fiyatları da en küçüğü 10 Liradan başlıyor numara numara büyüdükçe 30 Liraya kadar gidiyor. ”dedi.

Bir çanın yapım süresi hakkında da bilgi veren Demirörs küçük çan olursa bir günde 20 tane büyük olursa da bir günde 2 tane yapabildiğini söyledi.

Mesleğin ustası olduğu sürece yaşayabileceğini söyleyen Demirörs ; ‘’Bu meslek bitmez yapan olduğu sürece talep vardır ama usta biterse biter.Usta yetişmezse,usta biterse her şey biter.Meslek bitmez her zaman ekmek yedirir ama usta yoksa oda biter.Ben çırak yetiştireyim,kalfa yetiştireyim bu iş ilerlesin onlarda para kazansın istiyorum.”dedi.

Seri üretimle el üretiminin farklı olduğunu söyleyen Dağhan Demirörs kendi ürettiği çanların açık arazide km’ye kadar duyulduğunu ve uzun ömürlü olduğunu ancak seri üretim çanlarda bu durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Türkiye’nin her yerine satış yaptığını söyleyen Demirörs yurt dışından da talep olduğunu ama tek çalıştığı için taleplere yetişemediğini söyledi.

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.