Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

Ahilik Haftası Coşkulu Bir Törenle Kutladı

Niğde’de 12. Ahilik Kültürü Haftası Ömer Halisdemir meydanında düzenlenen törenlerle kutlandı.  Kutlama törenleri saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Niğde Ömer Halis Demir meydanında kutlanan Ahilik Haftası Kutlamalarına Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Rektör Vekili Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik, Niğde İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Garip Gümüş, Niğde İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Âlim Yeşil, Esnaf Odası Başkanları,  siyasi partilerin il, ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Birlik ve beraberliğin, dayanışma ve hoşgörünün vücut bulmuş hali olan ahilik teşkilatının kuruluş haftası vesilesiyle bugün burada sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade eden ve, tüm esnaflarımızın Ahilik Haftasını kutlayarak konuşmasına başlayan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, “Bildiğiniz üzere Anadolu’nun manevi mimarı Ahi Evren’in kurduğu Ahilik teşkilatı, Anadolu da birlik-beraberliğin, dayanışma ve hoşgörü düsturuyla  toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük etmiştir,Kendi bünyesindeki yamak- çırak- kalfa- usta hiyerarşisi içerisinde, kişilerin kendi yetenekleri doğrultusunda liyakat sahibi oluncaya kadar eğitilmesi, esnaflığın yanı sıra iyi ahlaklı ve iyi bir insan olma yolunda gösterilen çaba günümüz esnaf ve sanatkârlarına da rehberlik ettiğini ’ ifade etti.

 

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, ‘Bu doğrultuda Ahi Evran’ın   “Ahinin eli, kapısı, sofrası açık olmalı; gözü, beli ve dili kapalı olmalı” sözü de ahiliğin ve ticari ahlakın ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Şüphesiz ki; Ahilik kültürü, medeniyetimizin önemli yapı taşlarından bir tanesidir. Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluşturan Ahilik; kısaca dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu anlamda Ahiliğin, işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve adaletli yönetimin simgesi olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde bu kültürü Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliğimiz devam ettiriyor. Bugün de esnaf ve sanatkârlarımızın oluşturduğu oda ve birlikler; bir taraftan esnafımızın sorunlarını yakından takip ederken, bir taraftan da Ahiliğin insana değer veren, dayanışmayı özendiren, dürüstlüğü hakkaniyeti ve adaleti amaçlayan temel ilkelerini yaşatmak için gayret sarfetmekteyiz. ‘Memnuniyetle görüyoruz ki; esnaf ve sanatkârlarımız, ahilik kültüründen taviz vermeden gelişim ve değişime ayak uydurmak için çaba gösteriyor, kendilerini yeni süreçlere ve gelişmelere hazırlıyorlar. Ümit ediyorum ki; yüzyıllar öncesinden hiç bozulmadan günümüze kadar gelen ahilik kültürü aynı şekilde esnaflarımıza ışık olacak, esnaflarımıza yol gösteren bir pusula gibi nesiller boyu devam edecektir ’şeklinde konuştu.

Özdemir, “Altın Değerinde Rehber”

 

Bütün esnafların Ahilik haftasını kutlayarak konuşmasına başlayan ‘Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, “1200 yılların başında Ahi Evranla oluşan bu kültür esnafımızı eğiten esnafımızın bir üniversitesi olmuş ve altın değerinde bir rehber olmuştur’ dedi.

Başkan Özdemir, “din dil ayırt etmeden her kesim esnafımıza sahip çıkan bu kültürümüze sahip çıkılması lazım, bizlerde ne gerekiyorsa yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz bu yıl biraz daha geliştirdik önümüzdeki yıl Niğde ile birlikte Türkiye’de duyurmayı hedefliyoruz 81 vilayetin katılımı ile kutlamayı hedefliyoruz‘ dedi.

 

Yeşil, “toplumsal kimliğimiz açısından daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürümüz var”

Niğde Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (NESOB) Başkanı Âlim Yeşil; Ahiliğin, sanatın, ticaretin ve mesleğin, olgun kişilik güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğunu belirtti. Yeşil, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimiz, yüzyıllar boyu toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan bir örgütlenme şeklimiz, toplumsal kimliğimiz açısından daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürümüz olduğunu söyledi.

Ahiliğin Anadolu’da Ahi Evran tarafından 1171 yıllarında kurulduğuna işaret eden NESOB Başkanı Yeşil, Ahilik başkalarının esiri olmamak için doğruluğu, aç kalmamak için sanat öğrenmeyi, her işte aklını kullanmayı, başarılı olabilmek için bilgi sahibi olmayı iyiliği daima iyilikle karşılamayı, faziletli olmayı, Allah’ı ve insanları sevmeyi teşvik eder. Bütün bunları hedefi meslek sahibi olmuş, topluma ve insanlara hizmet edecek, düşünce ve görüşe sahip insanlar yetiştirmektir‘ dedi.

Konuşmaların ardından kortej geçişi, şed kuşatma merasimi yapıldı, yılın ahisi seçilen dikiş makinesi tamircisi Abdullah Öztürk’e Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ve Esnaf Odaları Başkanı Alim Yeşil tarafından kaftan giydirildi, yılın kalfa ve çırağına da plaket verilmesinin ardından Ahi çarşısının açılışı ve ikram ile son buldu.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.