Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

Akkaya’da Kuş Türü Sayısı Arttı

Türkiye’nin kuş cenneti olarak bilinen ve bünyesinde 224 kuş türünü barındıran Akkaya'da Flamingolar görsel şölen sunuyor.

Özellikle Haziran ayında sayıları artan kuşlar Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi kampüs alanı içerisinde araştırmacıların ve fotoğrafçıların yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. 
Afrika’dan yaklaşık 10 bin kilometre yol kat edip gelen kırlangıç, leylek, ibibik, mahmuzlu kızkuşu, ebabil, çıkrıkçın, kara batak ve pelikan gibi pek çok kuş türüne de ev sahipliğini yapan Akkaya’da özellikle türüne nadir rastlanan Dikkuyruk Ördeği ve Flamingolar dikkati çekiyor. 
Konu hakkında açıklama yapan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet Karataş, Türkiye´de görülen toplam kuş türünün 456 civarında olduğunu, Akkaya Barajı´nda yapılan sayımlara göre ise toplam 224 kuş türü bulunduğunu söyledi.
Karataş Akkaya’nın  1970 başlarında sulama amaçlı yapıldığını söylediği açıklamasında Akkaya’nın sonraları kuşların yoğun uğrak yerleri haline gelen güzel bir kuş cenneti olduğunu belirtti.

Kuş türleri sayısının da  her geçen gün yeni araştırmalarında arttığını belirten Karataş şuan itibariyle 2 hafta evvel bir yeni tür kaydettiklerini tür sayının 224 olduğunu söyledi.

Karataş; ” Türkiye genelinde 1 yılda 400 kuş türünü ancak görebiliyoruz,kayıtlara geçmiş 486 kuş türü var ama bazıları yüz yılda bir görülenler de dahil buna.400 dediğimizde Türkiye’nin yarısından fazlasını kampüs alanımız içerisinde özellikle Akkaya’da görmemiz mümkün.Bunların en göz alıcı olanlarının başında ise flamongolar yer alıyor.Hemen arka tarafımızda gözüküyor,yaklaşık 500 kadar flamingo bugün için var.Ay sonuna doğru her yıl Haziran aylarını takip ettiğimizden dolayı söyleyebilirim yaklaşık 1500 kadar birey buraya toplanmış olacak.Kış dönemleri sayı birkaç bireye kadar düşse de yazın ve baharda her zaman birkaç yüz bireyin üzerinde oluyor.Flamingo dediğimiz zaman pek çok kişi her zaman başka şeylerle,kuşlarla karıştırabiliyor.Aslında halk türkülerimize de konu olan güzel bir kuşumuz allı turna olarak geçiyor halk deyiminde.Bunlar beslenmelerinden dolayı bir çeşit karideslerle besleniyorlar,vücutlarında biriken karoten maddesi tüylerinin gül rengi haline gelmesine sebep oluyor ki bilimsel ismi olan roseus kelimesi de bu gül rengi anlamında.Dünyadaki 6 flamingo türünden birisi bizim burada gördüğümüz bu allı turnalar yani flamingolar.Flamingoların dünyada en nadir olarak üreme yerlerinin başında İzmir’deki kuş cenneti,Çam Altı Tuzlası,Tuz Gölümüz geliyor.Bunlar gibi başka yerlerde de ürüyorlarsa da en ciddi popülasyonlar burada.”diye konuştu.

Muhtemelen yakın oluşu nedeniyle Tuz Gölü alanındaki yetişen,orada kuluçkadan çıkan bireylerden önemli bir kısmının her yıl burada vaktini geçirdiğine değinen Karataş, flamingoların dünya üzerinde 6 tür ile temsil edilen bir takıma ait olduklarını,2 türün eski dünya dediğimiz Avrasya ve Afrika Kıtası’nda diğer 4 türü ise Amerika Kıtası’nda bulunduğunu ifade etti.

Karataş ; ” Kampüs içinde oldukları için eski yıllara göre av baskımız oldukça azaldı bu nedenle daha iyi korunduklarından herhalde burayı daha çok tercih ediyorlar.  Diğer taraftan uzun yıllardan beri Niğde’nin ve Akkaya’nın sembolü olmuş olan bu kuşların yanı sıra onlar kadar belki dikkat çekmiyor ama kuşçuların dünyanın her tarafından buraya gelme sebeplerinden bir diğeri de Dikkuyruk Ördeği. Hemen arka kısımda bulunan sazlık kısımda ürüyorlar. Dünyada en nadir ördeklerden birisi onu da anmadan geçmeyelim. Dikkuyruklar ve flamingolar korunması gereken bizim göz bebeğimiz kuşlar.’’ dedi. 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.