Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

Bakan Soylu’nun Katılımıyla 774 Özel Hareket Polisi Mezun Oldu  

 

 

Niğde Polis Eğitim Merkezi’nde eğitimlerini tamamlayan 774 Özel Hareket Polis adayı İç İşleri bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla BESYO’da tören düzenlendi. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Meslek Yüksekokulu Spor Salonunda düzenlenen programda Özel Harekât Polisleri yemin etti, dereceye giren ilk 3 öğrenciye ödüllerini İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu verildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “15 Temmuz gecesindeki kalkışma bitti, o gecenin fiziki taarruzları bitti ama birilerinin 15 Temmuz sevdası, hem içeride hem dışarıda hala bitmedi.” dedi. Soylu, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Salonu’nda düzenlenen Polis Akademisi Niğde Polis Mesleki Eğitim Merkezi (POMEM) 19/3. dönem mezuniyet törenine katıldı.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, dünyada bugün 71,4 milyon insanın mülteci konumunda bulunduğunu, orta halli bir ülke bütçesi kadar bütçesi olan küresel terör örgütleri bulunduğunu, yılda 25 binin üzerinde insanın terör yüzünden hayatını kaybettiğini belirtti.

Yılda 300 binin üstünde insanın uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybettiğini anlatan Soylu, bugünün dünyasında yeni icatların, en ileri teknolojilerin insanlığın hayrına kullanıldığı kadar suç işlemek için de kullanıldığına dikkati çekti.

“Birilerinin 15 Temmuz sevdası hala bitmedi”

Türkiye’nin özellikle son 5 yılda ciddi saldırılara maruz kaldığını belirten Soylu, şöyle konuştu: “En son ve en büyük ihaneti, hiç şüphesiz 15 Temmuz gecesi yaşadık. Cenab-ı Hakk’ın ilhamı ve yardımı, aziz milletimizin cesaret ve feraseti, Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı liderliği sayesinde bu girişimi sabahına varmadan bastırdık. Cenab-ı Hakk hem terörle mücadelede hem de o gece verdiğimiz bütün şehitlere gani gani rahmet eylesin. Gazilerimize şifalar versin, hepsinden gani gani razı olsun. 15 Temmuz gecesindeki kalkışma bitti, o gecenin fiziki taarruzları bitti ama birilerinin 15 Temmuz sevdası, hem içeride hem dışarıda hala bitmedi. O geceyi anınca Ömer Halisdemir’i unutmak mümkün değildir. O, hafızalarımızdadır. Onlara minnettarız” dedi.

 

Soylu, Türkiye’nin son 16 yıldır yaşadığı gelişmeyi, değişimi bir türlü anlayamayanların olduğunu, Türkiye’nin eski Türkiye olmadığına, tehditlerle, darbelerle, döviz operasyonlarıyla sarsılmayacak kadar güçlü bir ülke olduğuna bir türlü inanmak istemediklerini dile getirdi. 15 Temmuz’dan sonra içeride ve dışarıda yapılan her türlü kirli işbirliğini milletin gördüğünü aktaran Soylu, şöyle devam etti: “Ekonomimize, siyasetimize, kardeşliğimize saldırdılar, demokrasimize saldırdılar. Hiç vazgeçmediler, hiç uslanmadılar. Ama Allah’a şükür, bütün saldırıları bertaraf ettik. Demokrasiyle, hukukla, kardeşliğimizin gücüyle ve buradakiler gibi ahlaklı, vatanına, milletine, devletine bayrağına bağlı evlatlarının gücüyle bertaraf ettik. Bütün bu hengame içinde geleceğe ait kendimize yeni bir yol çizdik. Türkiye bugün PKK, DEAŞ, FETÖ ve DHKP-C ile eş zamanlı olarak mücadelesini sürdürmektedir ve hemen hepsini bitirme noktasına gelmiştir. Dünyanın en büyük göç hareketini, kendi iç düzeni sarsılmadan yönetmektedir. Türkiye bugün, dünyanın en çok dış yardım yapan ülkesidir. Uyuşturucuyla mücadelede, düzensiz göçle mücadelede dünyanın en etkin ülkesidir. Bunlar kolay işler, kolay başarılar değildir. Hepimizin devletimizle, evlatlarımızla gurur duymamıza vesile olan işlerdir.”

Afrin ve Zeytindalı harekatlarına değinen Soylu, “Evlatlarımız oralarda huzuru temin etmeye çalışıyorlar. Bunlar bütün dünyaya verilen önemli mesajlardır. Terörle etrafımızdaki coğrafyayı istikrarsız ve yönetilemez hale getirmeye çalışanlara karşı Türkiye, hem tarihin kendine bıraktığı emanetle hem de bugünkü iradesiyle gerekli cevabı vermektedir.” dedi.

 

Gri listedeki teröristin cesedinin bulunması

Soylu, Diyarbakır Hani’de teröristlerin içinde bulunduğu bir aracı takip ettikleri sırada çıkan çatışmada polis memuru Nazım Tuncer’in şehit düştüğünü anımsattı. Şehidinin annesiyle görüşmesini anlatan Soylu, şunları kaydetti: “Annesi bana, ‘Evlatlarımın katilini bulun, gereğini yerine getirin.’ dedi.  Ben de ona ‘Bizim bulmamıza gerek yok. Senin kahraman evladın on iki el ateş ederek onları etkisiz hale getirdi. Allah’a şükürler olsun, jandarmamız, polisimiz bir haftadır aradılar. Biz sadece teröristlerin dirilerinin peşinde değiliz, ölülerinin de peşindeyiz. Hiç kimse merak etmesin, hiç kimse endişe etmesin. Dün bir yere gömülmüş halde, hem de gömenlerin de kimler olduğunu bularak tespit ettik. Hangi tezgahı kurarlarsa kursunlar, hangi kumpası kurarlarsa kursunlar milletimizin birliğini ortadan kaldıramayacaklar. Ne yaparlarsa yapsınlar, daha hür olacağız, daha kalkınan bir ülke olacağız, daha zengin bir Türkiye olacağız. Dünyaya sözünü hüküm olarak geçiren bir Türkiye olacağız Allah’ın izniyle” dedi.  Emniyet teşkilatından bir daire başkanıyla arasında geçen diyaloğu da paylaşan Soylu, polislerden “iyi polis” olmalarını istedi. Soylu, şöyle devam etti: “Birtakım atamalar ve terfilerle ilgili konuşmak üzere daire başkanımız yanıma geldi. Zaten belli bir liyakate göre seçtiğimiz isimlere bakarken, oradan bir ismi son bir kez daha sordum, nasıldır diye. Başkanımızın ilk cevabı şu oldu, ‘İyi polistir, iyi polis.’ Sonra devam etti, ‘ahlaklıdır, dürüsttür, dirayetlidir.’ diye. Sonra ilk sözünü yine söyledi, ‘iyi polistir.’ Gençler, işte sizin hedefiniz, budur. Bu mesleğin şifresi, peşinde koşmanız gereken rütbesi budur. Bize lazım olan polis, budur. İşinizde, mesleğinizde, ahlakınızda, vatan sevdanızda, merhametinizde, vicdanınızda iyi polis olacaksınız. Çünkü sizler, iyiliği savunmak için varsınız. Sizin alımınızı yaptığımız ilana 294 bin 381 aday başvurmuştu. 10 bin kişi aldık, yani her biriniz yaklaşık 300 kişi arasından seçildiniz, bunun hakkını vermelisiniz. Eğer siz iyi olmazsanız, biz dünyada hiçbir kötülüğü düzeltemeyiz” dedi.  Soylu’nun özel harekat polislerine ‘İyi polis olmaya hazır mısınız’ sorusuna polisler, ‘daima hazırım’ diyerek cevap verdi.

 

Vali Şimşek, “Vatanın bölünmez bütünlüğüne kast edecek her türlü menfi girişim, tehdit ve saldırı her zaman olduğu gibi yine hüsran la sonuçlanacaktır”

 

Mezuniyet Töreninde konuşan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, insanoğlunun en öncelikli ihtiyaçlarından birisinin güvenlik olduğunu, güvenliğin olmadığı bir yerde diğer hizmetlerden söz etmek mümkün olmadığının altını çizdi. Vali Şimşek, “Bu nedenledir ki; devletin asli görevi vatandaşlarını iç ve dış tehditlere karşı korumak ve gerekli tedbirleri alarak toplumun huzur ve güvenliğini sağlamaktır. İşte bu amaç doğrultusunda Türk Polis Teşkilatı, ülkemizde, 1845 yılından beri kendisine verilen yasal yetkiler çerçevesinde kamu düzenini ve güvenliğini sağlamak, suç ve suçlularla mücadele ederek insanların can ve mal güvenliğini temin etmek adına çok önemli bir görev ve sorumluluğu icra etmektedir. Bilindiği üzere; ülkemiz Jeopolitik konumu nedeniyle dün olduğu gibi bugün de birçok saldırıların ve tehditlerin hedefi olmaya devam etmek etmektedir. Özellikle Terör örgütlerinin ülkemize yönelik faaliyetleri bizleri her zaman hazırlıklı olmaya ve uyanık olmaya mecbur kılmaktadır. Çok şükür ki, terörle mücadelede karşımızdaki cephe ne kadar güçlendi ise ülkemizin bu mücadeledeki azmi ve kararlılığı da o kadar artmıştır. Kuşkusuz, Türk Polis Teşkilatımız, diğer iç güvenlik birimlerimiz ve Askerimiz sayesinde vatanın bölünmez bütünlüğüne kast edecek her türlü menfi girişim, tehdit ve saldırı her zaman olduğu gibi yine hüsran la sonuçlanacaktır” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Birer Şerefli Polisisiniz

Konuşmasının devamında, “Sizler, artık Türkiye Cumhuriyeti’nin birer şerefli polisisiniz” diyen Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, “Sizler, bugünden itibaren ülkemiz adına, milletimiz adına çok büyük sorumluluğu yükleniyorsunuz. Ayırım yapmaksızın, bu ülkedeki her bir ferdin huzurunun ve emniyetinin teminatı yine sizler olacaksınız. Ülkemizin, milletimizin, özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın geleceğe doğru kararlı adımlarla yürüyüşümüzün güvencesisiniz. Ben inanıyorum ki; üzerinizdeki üniformaları layıkıyla taşıyacaksınız. Şartlar ne olursa olsun vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğünü ve cumhuriyetimizi korumaya yeminli, gözü pek Türk polislersiniz. Omuzlarınızdaki yükün ve sorumluluğun ne kadar ağır olduğunu, ne kadar hassas olduğunu çok iyi biliyoruz. İşte bu yüzdendir ki görevleriniz ne kadar ağır olursa olsun, sorumluluğunuz ne kadar büyük ve hassas olursa olsun görevlerinizi hakkıyla yerine getireceğinizi biliyor, adalet ve eşitliğin her daim kılavuzunuz olacağına gönülden inanıyorum. Aldığınız eğitimler doğrultusunda ve bugün burada yapacağınız yemine sadık kalarak, kutsal mesleğinizin vatan sevgisi, merhamet, adalet ve kötülükle mücadele olduğunu asla unutmayacağınıza, Meslek hayatınız boyunca toplum menfaatini şahsi menfaatlerinizin üzerinde tutup, görevinizi en iyi şekilde yapacağınıza şüphemiz yoktur. Bugünden itibaren ülkemizin dört bir tarafında görev yapacak ve çok farklı nitelikteki suç ve suçlularla mücadele edeceksiniz. Unutmayınız ki görev süreniz boyunca emir alacağınız tek yer amirleriniz, uyacağınız tek şey devletin kanunlarıdır. Sizlerin her biri özel seçilerek buralara geldiniz. Mesleğinizle ilgili gerekli teknik ve taktik eğitimleri aldınız, en iyi şekilde eğitildiniz. Fakat bu meslekte başarılı olmanızın en önemli sebebi sizin sahip olduğunuz maneviyatınız,  inancınız, vatan ve bayrak sevginizdir. Sizi başarıya götürecek de bu inancınız ve sevginizdir. İnanıyorum ki sizler, sizleri yetiştirip büyüten ailelerinize, hocalarınıza ve milletinize layık birer polis olacak ve bu vatanı canınız pahasına savunacaksınız. İnanıyorum ki; geçmişte ve 15 Temmuz günü olduğu gibi milletimiz ve devletimizin huzur ve bekasını hedef alan her türlü şer odağını bozguna uğratacaksınız, bizler de sizlerin başarılarıyla her zaman gurur duyacağız” dedi.

 

 

Konuşmaların ardından Soylu, dereceye giren özel harekatçılara diplomalarını verdi.

Tören, polislerin meslek yeminiyle sona erdi.

1 yorum
  1. Reis Diyor

    Varol un komandolar

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.