Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

ÇİFT ASLAN HEYKELİ AİT OLDUĞU YERDE

1933 yılında Geç Hitit dönemine ait eserlerin gün yüzüne çıkarıldığı Niğde Göllüdağ kazısında bulunan ve o dönem Niğde’de müze olmadığı için Kayseri Müzesine gönderilen Çift Aslan Heykeli Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün onayı ile yeniden Niğde Müzesine nakledildi.

Dr. Hamit Zübeyr KOŞAY tarafından 1933 yılında gün yüzüne çıkarılan 2800 yıllık Çift Aslan bundan sonra Niğde Müzesinde ziyaretçilerini bekliyor.

Niğde Göllüdağ Yerleşkesi kazılarında elde edilen çift başlı aslanın yerleşkenin en yüksek noktasına kurulmuş olan saray veya tapınak olduğu tahmin edilen yapının güney tarafındaki girişine ait olduğu düşünülüyor.

Beyaz andezit taştan işlenen, 1 metre genişliğinde, 2 metre uzunluğunda olan aslanlar sağdan iki, soldan dört olmak üzere altı parçadan oluşuyor.

Yekpare olmaması nedeniyle 6 parçaya bölündükten sonra nakli yapılan aslanların uzun süren girişimler sonucu Niğde’ye 85 yıl sonra getirildiğini söyleyen Niğde Valisi Yılmaz Şimşek önemli müzelerden birisi olan Niğde Müzesi’nin yeni bir eser daha kazanmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Vali Şimşek ; ‘’ İlimiz müzesi Anadolu arkeolojisini yansıtan önemli müzelerden birisi. Gerek içerisinde bulundurduğu eserler gerekse bu eserlerin teşhir ve tanzimi açısından önemli bir müze. Nitekim 2003 yılında Avrupa’da yılın müzesine aday gösterilmiş ve ilk 3’e kalmıştır. Bugünlerde ise ilimiz müzesine yeni bir eserin kazandırılmasının sevincini yaşıyoruz. Çift Aslan Heykeli Kayseri Müzesinden ilimiz müzesine nakledildi. ‘’ dedi.

 Niğde’de 1933 yılında Göllüdağ’da bulunan geç Hitit dönemine ait 2800 yıllık “Çift Aslan” heykeli, Niğde Müzesi’nde sergilenecek.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.