Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

DEMİRKAZIK DAĞI’NA DİKİLEN BAYRAK TARTIŞMASI YARGIYA TAŞINDI

13 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul’dan özel aracıyla getirdiği 3 metrelik direk ve Türk Bayrağıyla birlikte Demirkazık zirvesine tırmanış yapan dağcı Fehmi Efe’nin diktiği bayrak direği geçtiğimiz günlerde başka dağcılar tarafından yerinden söküldü.

“Bayrak Kanunu”na muhalefet ettiği  ve dağcıların yaşam ve güvenlik hakkını yıldırım riskini arttırdığı gerekçesi ile bölgeye giden dağcılar tarafından yerinden söküldüğü ileri sürülen direk , tartışmaları da beraberinde getirdi.

Her iki tarafın da kendini haklı gördüğü gerekçelerini paylaştığı sosyal medyada tarafların tartışması sürerken konu yargıya da taşındı.

Direği yerinden söken şahıslar hakkında  suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Dağcı Fehmi Efe ; ’’ Türk Bayrağı’nın bütün zirvelerde dalgalanması için İstanbul’da özel yaptırdığım 3 metrelik direği dağcıların bile güçlükle çıktığı 3756 rakımlı Büyük Demirkazık zirvesine taşıdım ve oraya diktim. Ben Adıyamanlıyım Niğde ile alakam olmamasına rağmen böyle özel bir dağda bayrağımızın dalgalanmasını istedim. Büyük emeklerle çıkardığım direk çeşitli gerekçelerle kendini bilmez adına dağcıyım diyen kişiler tarafından yerinden söküldü ve dağdan indirildi. Bu hem bayrağa hem de emeğe yapılan saygısızlıktır.’’ dedi.

İzinsiz çıkardığı için kendisine kesilen para cezasını ödeyen Efe izin alarak ne kadar zirve varsa hepsine bayrak dikeceğini de sözlerine ekledi.

Efe, direği söken şahıslar hakkında Savcılığa duyurusunda bulunduğunu ifade etti.

Sosyal medyada tartışmalara da sebep olan konu ile ilgili görüş ayrılıkları da yaşandı.

Dağda metal direk olması yıldırım riskini arttırır diyen taraflar direği yerinden sökme gerekçelerini sosyal medya hesaplarından paylaşırken, bayrağın o şekilde sökülmesi gerekmediğini söyleyen taraflar arasında tartışmalar sürüyor.

Her iki tarafından da kendini haklı bulduğu ve Fehmi Efe tarafından suç duyurusunda bulunulmasının ardından yargıya taşınan konudan çıkacak sonuçsa merakla bekleniyor.

1 yorum
  1. Erkan ersoy Diyor

    O bayrak direğini dökmekle çok büyük saygısızlık yapmışlar.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.