Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

Demirkazık Dağı’ndan Bayrak Direğini Söken Kayacılar Gerekçesini Anlattı

13 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul’dan özel aracıyla getirdiği 3 metrelik direk ve Türk Bayrağıyla birlikte Demirkazık zirvesine tırmanış yapan dağcı Fehmi Efe’nin diktiği bayrak direği geçtiğimiz günlerde yerinden sökülmüş ve dağdan indirilmişti.

Efe’nin suç duyurusu ile konu yargıya taşınmıştı.

Fehmi Efe yaptığı açıklamada direği yerinden söken şahıslar hakkında  suç duyurusunda bulunduğunu ve yapılanın bayrağa ve emeğe saygısızlık olduğunu söylemişti.

Bayrak direğini yerinden söken Dr.Cengiz Kayacılar da Dağcı Fehmi Efe’nin açıklamasının ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Dr.Cengiz Kayacılar yaptığı yazılı açıklamada direği yerinden sökme gerekçesini şöyle anlattı ; ‘’ Niğde Valiliği himayesinde gerçekleştirilen “Aladağlar Dağ Turizm Çalıştayı”nda şahıs ismi vermeden Milli Park kapsamında kalan zirvelere izinsiz bayrak direği dikilmekte olduğunu, bu durumu bilimsel ve etik gerekçelerimle açıklayarak önlem alınmasını rica ettim . Vali Bey ve DKMP bölge müdürümüz dahil kimseden itiraz gelmedi ve dağın zirvelerine izinsiz direk dikilmesi tarafımdan kayda geçirildi. Aradan geçen süreçte Demirkazık zirvesine çekilen bayrak, güneşten kavrulup renk solmasına uğramaya, şiddetli rüzgarlardan yırtılmaya ve direkte yarıya kadar inmiş vaziyette bayrak kanunumuza aykırı bir şekilde bulunmaya devam etti. Bu süreçte zirveye çıkan dağcıların bayrağın bakımı ve yenisiyle değiştirilmesi ile ilgilenmediği takip edildi. Bu sorumsuzluğu ve duyarsızlığı bayrağımıza hakaret olarak değerlendirip, bu kabul edilemez sürece hızlı bir şekilde resmi makamların müdahale etmesini sağlamak amacıyla zirveye çıkıp, yıpranmış bayrağımızı öpüp katlayarak zirve defterinin arasına koyduk ve dağcılar için hayati yıldırım riski yaratan (paratonersiz) direği söküp indirdik. Milli Park şefimize direğin indirildiği, yırtılmış bayrağın öpülüp katlanarak zirve defterine konulduğu bildirilmiş ve tarafımıza teşekkür edilmiştir. Çalıştayda alınan kararların uygulanmasına safha safha başlandı.’’dedi.

 

Bu süreçte milli parklar da direk meselesi ile ilgili olarak bir düzenlemeye gidileceğini söyleyen Kayacılar yıldırım riski bahane değildir direğin kendisi paratoner vazifesi görmez illa dikilecekse de devletin resmi bir kuruluşu olarak milli parklar dikebilir ama mutlaka paratonerli bayrak direği olmak suretiyle dedi.

Bayrağın bir gün fazladan dahi olsa solmasına, yırtılmasına, direğin yarı yerine kadar inmesine izin verilemeyeceğini belirten Kayacılar , ; ‘’ Türk Dağcılık Geleneği’nde göğüs cebinde göğüs bayrağı taşımak ve zirveye varınca açmak manevi bir anlama sahiptir,dağlarımızın doğallığı, bakirliği her ne sebeple olursa olsun bozulmamalı, metal kirliliğinden arındırılmalıdır.’’diye konuştu.

Gelişmeyi “bayrak indirildi” diye provoke etmeye çalışanları şiddetle kınıyorum diyen Kayacılar ; ‘’  Aladağlar Milli Parkı yetkililerinin bu soruna acilen bir çözüm bulmasını ve tüm dağcılara deklare etmesini diliyorum.’’dedi.

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.