Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

Dünya Barışını Simgeleyecek

Niğde’de Arnavut sanatçı Saımır Stratı, 11. Guinness rekorlarını kırmak için 250 Bin adet vida ile 15 metrekare boyutunda dünya barışını simgeleyen Atatürk ve Türkiye bayrağı tablosunu 30 günde yapacak.

30 SANATÇI KATILIYOR

Serkan Haliloğulları tarafından organize edilen Uluslararası NİĞ-BOR Sanat Günleri, yurt içi ve yurt dışından 30 sanatçının katılımıyla gerçekleşiyor.

RUM KİLİSESİNDE

SANAT GÜNLERİ

Niğde’nin Bor ilçesinde bulunan Rum Kilisesi’nde açılan sanat günlerinde resim, heykel, fotoğraf, mozaik, cam ve müzik gibi birçok sanat eserinin sergilenecek; Guıness Rekor denemesine de ev sahipliği yapacak.

Arnavut sanatçı Saımır Stratı, 11. Guinness rekorlarını kırmak amacıyla 300 bin adet vida ile 15 metrekare boyutunda dünya barışını simgeleyen Atatürk ve Türkiye haritası çalışması yapıyor.

HAYALİM SANAT VE

KÜLTÜR MERKEZİ

Proje Organizatörü Serkan Haliloğulları etkinlikteki amaçlarının Niğde’yi bir sanat ve kültür merkezi haline getirmek olduğunu söyledi. Haliloğulları,  konuşmasına devamla şunları belirtti:

BEN ÖĞRENDİKÇE

HAYAL BELİRDİ

“Yapılacak olan olağanüstü çalışma ile amacımız ülkemizin ve Niğde’nin ismini dünyaya duyurmayı sağlamak. Bir hayalle başladı her şey. Yıllar önce memleketimden ayrılıp uzun bir yola çıktım ve bu uzun yolsa sanatla kavruldum. Ben sanatı keşfettikçe, öğrendikçe içimdeki hayal belirdi. Ben sanata ulaşabilmiştim.

Peki ya memleketimdeki çocuklar dedim ve bu soru sanatı Niğde’ye ve Bor’a getirmemize sebep oldu. Bizim çocuklarımız da sanatla büyümeli, galerileri, müzeleri gezebilmeli, uluslararası sanatçıları tanıyıp onlarla resim yapabilmeli. Çocuklarımız sanatla tanışırken ilimize gelen sanatçılar Niğde’nin köklü tarihini tanıyabilmeli’.”

REKOR DENEMESİNİ

TAMAMLAYACAK

Arnavut sanatçı Saımır Stratı ise, “Arnavutluk Mustafa Kemal Atatürk’ü çok seven bir ülke. 2 ülke arasında diyaloglar iyi bir şekilde devam ediyor. Bu eseri de 250 Bin vida ile gerçekleştiriyoruz. İki ülke olarak bu rekor denemesini başarılı bir şekilde tamamlamak istiyoruz. Çalışmalara başladık. Bir ay içerisinde bu rekor denemesini tamamlayacağız” diye konuştu.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.