Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

Dünya Yürüyüş Günü Dolayısıyla Niğde’de Yürüyüş Düzenlendi

İmam Hatip Meydanında toplanan İl Sağlık Müdürlüğü çalışları ile öğrenciler, ellerinde “Her gün en az 10 bin adım” yazılı dövizlerle Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’na kadar yürüdü.

Burada öğrenciler, ip çekme yarışı ve çeşitli aktiviteler yaptı.

İl Sağlık Müdürü Ertan Değirmencioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, her yıl 3 Ekim’de Dünya Yürüyüş Günü düzenlendiğini söyledi.

 

Obezitenin önlenmediği takdirde yaşam süresini ve kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirten Değirmencioğlu ; ‘’ Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme herkes için özellikle de çocuklarımızın sağlıklı gelişimi için çok önemli. Çocukluk döneminde kazanılan beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürmektedir. Gerek ailede gerekse okulda beslenme eğitiminin yeterli düzeyde olması, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılmasında önemli yer tutmaktadır. Öğün atlamamak, şeker, tuz ve yağ içeriği yüksek yiyecek içecek tüketimini azaltmak bu alışkanlıkların başında gelir. Çocuk ve gençlerin sahip olduğu yanlış beslenme alışkanlıkları önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Çocukluk dönemindeki hatalı beslenme uygulamaları yüksek tansiyon, kalp ve obezite gibi hastalıklar oluşturmaktadır. Sağlık Bakanlığımızca obezitenin azaltılması çalışmaları kapsamında toplumda sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirmek, fiziksel aktivite düzeyini arttırmak ve sağlıklı yaşam kültürünün yerleşmesini sağlamak amacıyla yapılan rutin çalışmalar dışında özel gün ve haftalarda farklı etkinliklerin düzenlenmesi konuya olan farkındalık düzeyinin artmasını sağlamaktadır.’’  dedi.

  

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.