Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

‘Ecrimisil Fırsatını Kaçırmayın’ Uyarısı…

 

 

.

Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar; “ecrimisil fırsatını kaçırmayın” uyarısında bulunarak, “yıllardır bekleyen ve yılan hikayesine dönen ecrimisil sorununu çözüme kavuşturuldu. Bu haktan yararlanmada başvuru süresi 19 Kasım Pazartesi günü sonaeriyor. Çiftçilerimizin bu süreyi geçirmeden Milli Emlak müdürlüklerine kira sözleşmesi başvurusu yapması gerekiyor” dedi.

YÜZDE 30’U ECRİMİSİL KAPSAMINDA

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, uzun yıllardan bu yana Hazine arazilerinde yüzbinlerce çiftçinin ecrimisil ödeyerek tarımsal üretim gerçekleştirmesine rağmen, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydolamadıkları için devletin sağladığı hiçbir destekten yararlanamadığını belirtti.

KİRA SÖZLEŞMESİYLE HER TÜRLÜ DESTEK

VE OLANAKTAN FAYDALANABİLECEKLER

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, Hazineye ait arazilerini ecrimisil ödeyerek tarımsal amaçla geriye dönük en az 3 yıl kullandığı, 31 Aralık 2017 tarihinden önce tespit edilen çiftçilerin, kira sözleşmesiyle, ÇKS kaydıyla devletin çiftçilere sağladığı her türlü destek ve imkandan faydalanabileceklerini söyledi.

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar; “Çiftçilerimiz, Hazine ile kira sözleşmesi yapmaları halinde ÇKS’ye kayıt olabilecek, tarımsal desteklerden, düşük faizli kredilerden, tarım sigortalarından yararlanabilecek, TMO’ya ürün teslim edebilecek, doğal afetlerden zarar görmeleri halinde düşük faizli kredilere yönelik borç ertelemelerinden de faydalanabilecek” dedi.

Bu araziler için, çiftçilere, kira sözleşmesi yapmak şartıyla ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar doğrudan kiralama hakkı da verildiğini belirten Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar; ”Çiftçilerimiz, yükümlülüklerini yerine getirmeleri halinde, 10 yılın sonunda, isterlerse kira sürelerini uzatabilecek veya doğrudan araziyi satın alabilecekler” şeklinde konuştu.

BAŞVURU MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜKLERİNE

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, çiftçilerin 19 Kasım 2018 tarihine kadar, hatta bu tarihi de beklemeden bir an önce Milli Emlak müdürlüklerine kira sözleşmesi başvurusu yapması gerektiğini belirtti.

Ziraat Odası Veli Kenar, “TZOB, konuyu sürekli takip ederek, kamu kurum ve kuruluşlarıyla defalarca yazışma yaparak ve her platformda gündemde tutarak ecrimisil sorununa çözüm getirilmesini sağladı. Yüzbinlerce çiftçimize çok önemli bir fırsat sunuldu. Çiftçimiz bu fırsatı kaçırmamalıdır” dedi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.