Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

Ekmek Zammına Açıklık Geldi

Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (NESOB) Başkanı Alim Yeşil, Niğde’de 200 gram susamlı Ramazan pidesinin fiyatının 1,25, 400 gram pidenin ise 2,5 liraya satılacağını belirtti.

200 Gram Somun ekmeğin 1 TL fiyatla satışına devam edildiğine işaret eden Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (NESOB) Başkanı Yeşil, 200 Gram Somun ekmeğin Ticaret Bakanlığının onayı ile 16 Mayıs 2019 Perşembe gününden itibaren 1.25 TL fiyatla satılacağını söyledi.

SOMUN ZAMSIZ; PİDE ZAMLI!

Son günlerde ekmek zammı ile ilgili olarak bir yanlış anlaşılma ve karışıklığın olduğunu belirten Başkan Alim Yeşil, Niğde’de ekmeğe zam gelmediğini 200 gram ekmeğin 1 TL olduğunu belirterek, “Somun ekmek 1 liradır. Ekmeğe zam gelmedi. 200 gram susamlı ramazan pidesi 1 lira 25 kuruştan, 400 gram ramazan pidesinin ise 2 lira 50 kuruştan satılması karar alındı” dedi.

NESOB BAŞKANI YEŞİL’İN AÇIKLAMASI

11 Ocak 2019 tarihinde toplanan Ekmek Fiyat Tespit Komisyonunun kararı ile yapılan oylamada Esnaf Odaları Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası ile Kasaplar ve Fırıncılar Odası Başkanlıklarının ekmeğe zam verilmesi kararı verdiğini, ancak Niğde Belediye Zabıta Temsilcisi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Temsilcisi ile Ticaret İl Müdürlüğü Temsilcilerinin ‘şerh’ koyduklarına dikkati çeken Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alim Yeşil, dün yaptığı yazılı basın açıklamasında daha sonra şunları belirtti:

VALİLİK ‘ZAM’ İSTEMEDİ

“Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (NESOB) Başkanlığı olarak ekmek zammının uygulanmasını, Fiyat Tarifesi bastırarak 200 gram Somun ekmeğin 1.25 TL olarak satılması için Esnafımıza verdik. Fakat Valilik Makamı, bu kararın uygulanmasını istemedi ve durdurma kararı aldı.

KARAR UYGULANMADI

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (NESOB) olarak bu fiyat tarifesini verirken Valiliğin itirazlarını ve Mahkemeye vermesini göz önüne alarak Fiyat Listesi verilmiştir. Fakat Fırıncı Esnafı, bu verilen fiyat listesini uygulamaya koymamışlardır.

NESOB’UN EKMEK KARARI

Biz NESOB olarak Niğde Kasaplar ve Fırıncılar Odamızın ve diğer İlçe Odalarımızın rayiç talebi üzerine 29 Nisan 2019 tarihinde, Ramazan öncesi 200 Gram pide ekmek 1.25 TL, 400 Gram pide ekmek 2.50 TL, 200 Gram susamlı somun ekmek 1.25 TL olarak belirlenmiştir. Ancak Ticaret Bakanlığının vermiş olduğu ekmek gramaj ve fiyatına istinaden 200 Gram Somun Ekmeğin 1.00 TL’den 16 Mayıs 2019 Perşembe gününden itibaren satılmasına karar verilmiştir.

16 MAYIS’TA ZAMLI SATILACAK

Somun Ekmek Ticaret Bakanlığının onayı ile 16 Mayıs 2019 Perşembe gününden itibaren 1.25 TL fiyatla satılmaya başlanacaktır.  Kamuoyuna ve Fırıncı Esnafımıza saygıyla duyurulur.”

4 Yorumlar
 1. Hakan Diyor

  Vallaha tüm ekmek fırınları da bu uygulamayı koydu sizin haberiniz yok ekmek her yerde 1.25 TL den satılıyor

 2. Anonim Diyor

  Bu durumu bide fırıncı arkadaşlara anlatın da 1.25 liradan almayalım somunu kim denetliyor bu işi

 3. Manidar Diyor

  Ekmek fiyatlarını yaklaşık 5 gündür tüm market bakkal ve fırınlar 1.25 olarak satışa sundular. Gerekli önlemin alınması gerekli.

 4. Sessiz Diyor

  Sizin un fiyatindan haberiniz varmi niye ona karsi cikilmiyor

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.