Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

“Elma Raporu” 2 yıldır raflarda bekliyor

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi öğretim üyesi Dr. Betül Gürer tarafından hazırlanan “Elma Pazarlama ve Örgütlenme Sorunları” raporu 2 yıldır raflarla bekliyor.

Devlet Eski Bakanı, 17 ve 20. Dönem Niğde Milletvekili Akın Gönen, geçtiğimiz günlerde medyada, Karaman Üniversitesi tarafından KOP Bölgesi elma üretimi ile ilgili bir çalıştay düzenlendiği ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi öğretim üyesi Dr. Betül Gürer tarafından “Elma Pazarlama ve Örgütlenme Sorunları” konulu bir sunum yapıldığını söyledi.

RAPOR İKİ YIL ÖNCE HAZIRLANMIŞ

Yaptığı temaslar sonucu KOP Bölgesi İdaresi tarafından “KOP Bölgesi Elma Sektörü Değer Zinciri” isimli ciddi bir çalışma yapıldığını belirten hemşehrimiz Akın Gönen, İlimiz açısından çok önemli olan bu konuda bir Sonuç Raporunun yaklaşık iki yıl önce hazırlandığını öğrendiğinin altını çizdi.

RAPORDA ÇOK AÇIK TESPİTLER

“Elma sonuç raporu, mutlaka ilimiz yetkililerine ulaştırılmalı; İlimizin kalkınması için çaba göstermesi gerekenlerce de ciddiyetle incelenip yararlanma yoluna gidileceğine inanıyorum” diyen Devlet Eski Bakanı, 17 ve 20. Dönem Niğde Milletvekili Gönen, sonuç raporu incelendiğinde, yapılması gerekenlerin çok açık olarak tespit edildiğinin görülmekte olduğuna dikkati çekti.

BİLİMSEL ÇÖZÜM YOLLARI

Hemşehrimiz Akın Gönen; “Günümüzde özellikle meyve ve sebzede yaşanan pahalılık ve geçici tanzim satışları gibi palyatif çözümler ile uğraşmak yerine bu sonuç raporu incelenirse, elma örneğinde olduğu gibi sektörün tümüne yararlı çözüm önerilerinin bilimsel tarzda tanzim edildiği ve çözüm yollarının irdelendiği görülecektir” dedi.

PRATİĞE DÖNÜŞEBİLECEK ÖNERİLER

“Yapılması gereken, geç kalınmış da olsa feraset sahibi bir kadro tarafından raporun ivedilikle incelenip yapılması gerekenlerin yerine getirilmesidir” diyen Devlet Eski Bakanı, 17 ve 20. Dönem Niğde Milletvekili Akın Gönen, “Rapor; çok zor, yapılması imkansız, ütopik yani hayali öneriler getirmiyor. Öneriler, gayret gösterilirse çözülmesi imkânsız öneriler değil, pratiğe dönüştürülebilecek konulardır” diye konuştu.

ÜRÜN ZAYİATI ÖNLENEBİLİR

Hemşehrimiz Akın Gönen, konuşmasında; “Ancak bu önerilerin bir kısmı bile gerçekleştirilse, günümüzde bir yönü ile üreticinin ezildiği pazarlama sorunu üreticilerin lehine çözülebilir. Diğer yandan elma, yaş ürün olarak kullanılmasının yanında katma değeri yüksek tarımsal sanayi ürünü haline getirilebilir. Ürün zayiatı önlenebilir” ifadelerine yer verdi.

AKIN GÖNENDEN ÇAĞRI

Devlet Eski Bakanı, 17 ve 20. Dönem Niğde Milletvekili Akın Gönen, konu ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmesinde daha sonra şunları belirtti:

“KOP İdaresince bu ciddi çalışmanın bölge İl yöneticilerine, Bölge İlleri Ziraat Odalarına, Ticaret ve Sanayi Odalarına, konu ile ilgili Üst Merci yetkililerine ve ilgili Bakanlıklara sunulmasının bölgede bu ürünleri üretenlerin, işletmelerinin ve varlıklarının sürdürülebilirliğine katkı sağlayacağı gibi ülkemizde şu anda tartışılan pahalılık konusuna ciddi bir bilimsel katkı da yapacağı kanaatindeyim. Emeği geçenleri kutlarken çaba göstereceklere de başarılar dilerim.”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.