Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

Engeli Aştı Hayvan Yetiştiricisi Oldu

Niğde’nin Çiftlik İlçesi’ne bağlı Divarlı Kasabasında yaşayan 44 yaşındaki Levent Erken’e şeker hastalığına bağlı olarak yaşadığı görme kaybı nedeniyle engelli raporu verildi.

Yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı  iş bulamayan Levent Erken İŞ-KUR tarafından verilen hibe desteğiyle hayallerini gerçeğe dönüştürdü.

Babasıyla yaşayan Levent Erken İŞ-KUR’dan aldığı 44 Bin TL’lik hibeyle  3 inek aldı ve süt üretimine başladı.

Niğde İŞ-KUR İl Müdürü Ali Bingül hazırladığı projesi kabul edilen ve 44 Bin TL hibe desteği sağlanan engelli girişimci Levent Erken’i ziyaret etti.

Ali Bingül Girişimcilik Eğitim Programına katılıp belgesini alan ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmaya başlayan Erken’in diğer engelli girişimcilere örnek olması gerektiğini söyledi.

Bingül yaptığı açıklamada ; Kurumumuz 50 Bin Liraya kadar engellilere, eski hükümlülere de 15 brüt asgari ücrete kadar kendi işini kurmaya yönelik proje hazırlamaları neticesinde bir destek sağlamakta.Projeleri yazıyor vatandaşımız bize getiriyor biz onu genel müdürlüğümüze sunuyoruz.Orada bir komisyonumuz var.Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan iş verenlerden ceza olarak kesilen paraları kullanmaya yetkili komisyon bu projeleri inceliyor eğer eksiği yoksa herhangi bir işletmeye yönelik bir sıkıntı yoksa genelde projelerimiz onaylanıyor.”dedi.

Engelli ve eski hükümlülere seslenen İŞ-KUR İl Müdürü Ali Bingül ; ” Engelli ve eski hükümlüler eğer iş bulamamışlar ve özel sektörde bir işe girme imkanları olmamışsa bize müracaat etsinler.4 günlük girişimcilik eğitimi sürecinden sonra belgelerini alan vatandaşla  projelerini hazırlama sürecinde de destek oluyoruz.Hazırlanan projeleri genel müdürlüğümüze iletiyoruz. Onaylandıktan sonra da hazırladıkları projeye göre engelli ve eski hükümlülere yardımcı oluyoruz.Bir tür hibe bu herhangi bir kredi değil.Karşılıksız olarak veriliyor.Biz 3 yıl boyunca bu projeyi takip ediyor her şey yolunda mı diye kontrol de ediyoruz.Yolunda gitmeyen yönlerde de biz yine yardımcı oluyor destek sağlıyoruz.’’ dedi.

Niğde Çiftlik İlçesi’ne bağlı Divarlı Kasabasında yaşayan engelli girişimci Levent Erken ise şeker hastalığından dolayı gözlerinde  görme kaybı oluştuğunu ve özel sektörde iş imkanı bulamadığını söyledi.

Erken ; Ülkemizin et,süt ihtiyacı var benim de en azından köyde yaşadığım için o işe yatkın olduğumu keşfettim işe ihtiyacım var.İŞ-KUR’a başvurdum projemi sundum.Projem onaylandı.Şuanda hayvanlarım sayesinde süt geliri olacak,doğum yaparlarsa da buzağı geliri olacak.Bayağı bir gelirim olacak İŞ-KUR’un sayesinde.’’dedi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.