Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

GGM Konusuna Valilikten Açıklama! “İşlemi Tamamlanan Sınır Dışı Edilecek”

 

Niğde Valiliği tarafından Geri Gönderme Merkezleri (GGM) konusunda kamuoyuna yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada; “Bazı Basın-Yayın kuruluşlarında, Niğde’ye yapılması planlanan Geri Gönderme Merkezi hakkında çıkan haberlerle ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için açıklama yapılması uygun görülmüştür” ifadelerine yer verildi.“Geri Gönderme Merkezlerinin ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriye uyruklu yabancıların kaldıkları Geçici Barınma Merkezleri ile karıştırıldıkları görülmektedir” ifadesine yer verilen Niğde Valiliği’nin açıklamasında; “Bu Merkezlerde yabancıların çok uzun süre kalış durumu söz konusu olmayıp işlemleri tamamlanan yabancılar en hızlı şekilde sınır dışı edilmekte ve bu süre içerisinde yabancıların dış dünyayla teması olmamaktadır” görüşüne yer verildi.

GERİ GÖNDERME MERKEZLERİ (GGM)

Açıklamada; Geri Gönderme Merkezleri (GGM); hakkında sınır dışı etme kararı alınan düzensiz göçmenlerin, işlemleri tamamlanıncaya kadar idari gözetim altında tutuldukları ve barınma, beslenme, acil ve temel sağlık hizmetleri gibi asgari ihtiyaçlarının karşılandığı Merkezler olduğunun altı çizildi.

6 ADET DAHA YAPILACAK

Geri Gönderme Merkezlerinin, başarılı bir Göç Yönetiminin önemli bir parçası bulunduğu, göç alan tüm ülkeler tarafından kullanılmakta olduğu ifade edilen Niğde Valiliği’nin yazılı açıklamasında; şu an itibariyle ülkemizde 20 farklı ilde 24 adet Geri Gönderme Merkezi bulunduğuna işaret edilerek Avrupa Birliği Fonlarıyla 6 adet daha yapılmasının planlanmakta olduğuna dikkat çekildi.

BOR’DA İNŞAATINA BAŞLANACAK

Niğde Valiliği’nin açıklamasında; “Yapımı planlanan bu 6 adet Geri Gönderme Merkezi (GGM)’nin birisinin de 400 kişi kapasiteli olarak Bor ilçemizde olması öngörülmüştür. Söz konusu Geri Gönderme Merkezi’ (GGM)’nin ihaleleri yapılmış olup önümüzdeki günlerde inşaatına başlanacaktır” vurgusu da yapıldı.

YAZILI AÇIKLAMANIN TAM METNİ

Niğde Valiliği tarafından bazı Basın-Yayın kuruluşlarında, Niğde’ye yapılması planlanan Geri Gönderme Merkezi hakkında çıkan haberlerle ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu; yabancıların Türkiye’ye girişleri, Türkiye’de kalışları ve Türkiye’den çıkışları ile Türkiye’den koruma talep eden yabancılara sağlanacak korumanın kapsamına ve uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemekte olduğuna işaret edilerek; “Kanunun 58. maddesinin 1.fıkrasına göre; İdari Gözetim altına alınan yabancılar, Geri Gönderme Merkezlerinde tutulurlar.

Geri Gönderme Merkezleri (GGM); hakkında sınır dışı etme kararı alınan düzensiz göçmenlerin, işlemleri tamamlanıncaya kadar idari gözetim altında tutuldukları ve barınma, beslenme, acil ve temel sağlık hizmetleri gibi asgari ihtiyaçlarının karşılandığı Merkezlerdir.

20 FARKLI İLDE 24 ADET

Geri Gönderme Merkezleri, başarılı bir göç yönetiminin önemli bir parçası olup göç alan tüm ülkeler tarafından kullanılmaktadırlar. Şuan itibariyle ülkemizde 20 farklı ilde 24 adet Geri Gönderme Merkezi bulunmakta olup, Avrupa Birliği Fonlarıyla 6 adet daha yapılması planlanmaktadır.Yapımı planlanan bu 6 adet Geri Gönderme Merkezi (GGM)’nin birisinin de 400 kişi kapasiteli olarak Bor ilçemizde olması öngörülmüştür. Söz konusu Geri Gönderme Merkezi’ (GGM)’nin ihaleleri yapılmış olup önümüzdeki günlerde inşaatına başlanacaktır.Geri Gönderme Merkezlerinin ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriye uyruklu yabancıların kaldıkları Geçici Barınma Merkezleri ile karıştırıldıkları görülmektedir.

ZORUNLU TUTULDUKLARI YER

Ancak İlimize yapılması planlanan ve yapım harcamaların tamamı Avrupa Birliği Fonlarından karşılanacak olan Geri Gönderme Merkezi sadece ülkemize yasa dışı yollarla giren veya yasal giriş yapıp zamanla yasa dışı hale gelen yabancıların sınır dışı işlemleri tamamlanıncaya kadar İdari Makamların kararı ile zorunlu olarak tutuldukları bir yer olacaktır.

İŞLEMİ TAMAMLANAN SINIRDIŞI

Bu Merkezlerde yabancıların çok uzun süre kalış durumu söz konusu olmayıp işlemleri tamamlanan yabancılar en hızlı şekilde sınır dışı edilmekte ve bu süre içerisinde yabancıların dış dünyayla teması olmamaktadır.

OLUMSUZLUKLAR YAŞANMIYOR

Halihazırda aktif olarak hizmet veren Merkezlerin bulunduğu İl ve İlçelerde mezkur açıklamada ifade edilen olumsuzlukların hiç birisi yaşanmamaktadır.

EKONOMİ VE İSTİHDAMA KATKI

Yapılacak olan Geri Gönderme Merkezi daha iyi bir Göç Yönetimi amacıyla açılacak ve İlimizin huzur ve refahına herhangi bir zarar getirmeyecek olup tam tersine ekonomisine ve istihdamına katkıları olacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

1 yorum
  1. Anonim Diyor

    Belediye baskanimiza tesekur ediyoz boyle bi yatirimdan dolayi helel olsun

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.