Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

HÜKAGED Doğu Türkistanlı Gençlerle El Ele

Hüdavend Hatun Kadın Çocuk ve Gençlik Derneği Niğde’de yaşayan Doğu Türkistanlı gençlerle bir araya gelerek Doğu Türkistan’ı ve ilimizde yaşama şartlarının ele alındığı toplantıda bir konuşma yaptı.

HÜKAGED Başkanı Fatma Büyükakkaş yaptığı yazılı açıklamada; ”Dernek üyelerimizle Niğde de Doğu Türkistanlı gençlerin  Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesin de okuduklarını tespit ettik. Bu öğrencilerle bir araya gelerek Doğu Türkistan’ı ve ilimizdeki yaşama koşullarını sohbet ederek dinledik” dedi.

HÜKAGED Başkanı Büyükakkaş; “Çin Yönetiminin 12 milyonluk Doğu Türkistan halkına yönelik baskı politikalarının giderek daha şiddetlendiğini Doğu Türkistan’da yaşananların etnik-dini soykırım olduğunu; bazı gençlerin bir kaç yıldır aileleri iletişime geçemediklerini duygusal anlar yaşayarak dinledik” şeklinde konuştu.

Niğde Hüdavend Hatun Kadın Çocuk ve Gençlik Derneği Başkanı Fatma Büyükakkaş, konuşmasına devamla şunları belirtti:

Kudüs ve Filistin ne kadar bu ümmetin ferdi ise Arakan, Morone kadar ferdi ise Doğu Türkistan da bu ümmetin o kadar ferdidir. Doğu Türkistan’ı asla Filistin’den, Arakan’dan, Moro’dan, Patani’den ayıramayız.

Biz Doğu Türkistan’ı Anadolu’dan ayıramayız. Doğu Türkistan’da son yüz yılın en büyük vahşetlerinden biri yaşanıyor.  En azından hiçbir şey yapamıyorsak, bu zulme sessiz kalmayalım. Bu sesi çoğaltalım. Bu sesimizi ve dualarımızı Doğu Türkistan’a ulaştıralım.”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.