Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

İCRA DOSYALARI KABARIYOR!

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde Merkeze bağlı Yeşilgölcük Kasabası ve Bağlama kasabasını ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını dinledi, değerlendirmelerde bulundu.

İŞSİZLİK İÇİN ÇÖZÜM

Ülke ve yerel sorunları her zaman gündeme getirdiğini belirten Gürer,  Endüstri 4.0 ile robotlaşma sonucu işsizliğin artacağını buna karşın ülkede  tarım ve hayvancılığın  gelişmesi ve tarım ve hayvancılığa dayalı marka ürünlere yönelip sanayileşmesinin  işsizlik için çözüm olacağını söyledi.

SORUNLAR AŞILMAZ

Yeniden köy kalkınmasının öne alınması gerektiğine değinen Gürer, “Her tarım bakanı değiştiğinde program değişiyor. Tarım ve hayvancılık, iş bilmeyenlerin elinde oyuncak oldu. Bu bakış açısı ve bu uygulamalar ile sorunlar aşılmaz” dedi.

İŞSİZLİK ARTIYOR

Kahvehanelerde konuşma yapan Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, işsizliğin artığı ve sorunların katladığını belirterek, “Tek adam rejimi ülkeyi ekonomik krize sürükledi .İcralık olanlar arttı, icra dairelerinde dosyalar kabardı, sanayici konkordato ilan ediyor, yokluk yoksulluk ile mağdur milyonlar var” dedi.

SORUN HERYERE YANSIYOR

Gürer, Emeklilikte yaşa takılanlar, tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunlar, atanamayan öğretmenler, hakları verilmeyen taşeron işçiler, sağlıkta atama bekleyenlerle  ilgili çalışmalarını anlattı. Kentteki sorunun köylere kasabalara yansıdığını söyleyen Gürer, “Sorun yaşayanlar ya akrabanız ya yakınınız, o nedenle sıkıntı her yerde yaşanıyor” diye konuştu.

EKONOMİK DARBOĞAZ

Gürer, TBMM’nin yasama faaliyetlerine ara vermesinin ardından soluğu Niğde’de aldı. Sabahın erken saatlerinde Niğde Merkeze bağlı Yeşilgölcük Kasabasında esnaf ve vatandaşları ziyaret eden Gürer, ekonomik darboğazın aşılmasının yolunun tarım ve hayvancıkta sanayileşmekten geçtiğini anlattı.

CHP HEYETİ ALANLARDA

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Yeşilgölcük Belediye Başkanı Ramazan Tuncay, CHP Niğde Merkez İlçe Başkanı Kamil Davarcı ve kalabalık parti heyetiyle yaptığı ziyaretlerinde yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

ENDÜSTRİDE 4.0 DÖNEMİ

“Tarım ve hayvancılığı geliştirip onun da sanayisini kurarsak o zaman bu ülke kalkınır. Yoksa geleceğimiz karanlık. Sanayide dördüncü aşamaya gelindi. Endüstri 4.0 şeklinde adlandırılıyor. Ben her geldiğimde bunun önemine değiniyorum.

TURİZM, TARIM VE

HAYVANCILIK

Artık geleceğin sanayisinde bir fabrikada bin kişinin yaptığı işi yüz tane robot yapıyor. Fabrikaların robotlaşmasıyla iş imkanları daha da daralacak. Geriye iki yol kalacak. Birincisi; turizm ikincisi tarım ve hayvancılık. Tarım ve hayvancılıkta köylüye doğru yaklaşıp desteği sağlayamaz isek geleceğimiz olmaz” dedi.

PAZARLAMAYI DOĞRU

YAPMAMIZ LAZIM

Tarım ve hayvancılıkta doğru adımların atılmasının yanında pazarlama tekniğinin de geliştirilmesi gerektiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ithal peynirin yerine yerli peynirin alınması gerektiğini, bunun da tarım ve hayvancılığa dayalı sanayileşmenin yanında doğru pazarlama tekniği ile olabileceğini belirtti.

ÜRETİCİ PANCAR

EKMEM DİYOR

Gürer konuşmasında, “Dünyaya bölgemizin yapısına uygun elde edilen ürünleri satıp, ülkemizin, bölgemizin kalkınmasını sağlayabiliriz. Bunun da yolu tarım ve hayvancılıktan geçiyor. ABD gibi ülkeler ürettiğini her ülkeye satmak için her yolu deniyor. Şeker pancarını ülkemizde ektirmeyip, kendi şirketleri  aracılığıyla dünya şeker piyasasını ele geçirmeye çalışıyor. Doğal yollardan elde edilen sağlıklı şekerlerin yerini Avrupa’da kısıtlanan ve zararlı olduğu ispatlanan  NBŞ  aldı ve çatır çatır piyasaya sunuyorlar ve biz de bunun gönüllü taliplisiyiz. Bunu da pazarlama tekniği ile yapıyorlar. Her zaman söylüyorum, şeker pancarı stratejin bir ürün. Ama şeker fabrikalarını  özelleştirip çiftçiyi mağdur ettiler.Fire, verim, kota sorunu ile boğuşan çiftçi,“pancar ekmem” diyor. Pancar ekilmezse piyasa NBŞ’ye kalır. İktidar bunun yolunu açtı. Yerli şekerin yerini, ithal, sağlığa zararlı NBŞalacak” dedi.

YEM FİYATLARI 

CEP YAKIYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi  Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, mera alanlarının azalması nedeniyle hayvancılığın büyük darbe yediğini, yem fiyatlarının her geçen yıl arttığını bunun yanında da  besicinin  ürünlerinin para etmediğini ifade etti.

SÜT SUDAN UCUZ

Gürer konuşmasında; “Türkiye’de cevizinden, bademine, buğdayından, arpasına, mercimeğinden, maruluna ithal ediliyor. Bizim tarım arazilerimiz neden yok oluyor? Cumhuriyet kurulduğu zaman 34 milyon hektar mera alanımız varmış. Şimdi bu rakamı 11 milyon hektara kadar düşürmüşüz. Yanlış tarım politikalarıyla hayvancılığı, besiciliği yalnızca 12 kapalı alanda yapmaya mecbur kılmışız. Çünkü mera alanlarımız yok olmuş. Hayvanlar iyi beslenemiyor. Bunun yanında da sürekli yem verilmek zorunda ama yem fiyatları da artmaya devam ediyor. Mera alanlarımız yeterli iken mayıs ayı ile eylül ayları arasında yem parası verilmezdi. Ama yok edilen mera alanlarının bedelini şimdi ödüyoruz. Süt sudan ucuz. O da para etmiyor. Tarım ve hayvancılık olmayınca köylerimiz boşalıyor. İnsanlarımız göç etmek zorunda kalıyorlar ama göç ettikleri yerde de iş bulamıyorlar” dedi.

MAZOT 6 LİRAYI GEÇTİ

İşsizlik ve ekonomik krizin insanları umutsuzluğa ittiğini belirten  Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımın gelişmesi için yapılan teşviklerin yetersizliğinin yanında teknik ekipmanların da mazot fiyatlarında olduğu gibi artış gösterdiğini söyledi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.