Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

İŞİTME ENGELLİ ÇİFTİN HAYALİ GERÇEK OLDU

Evliliklerinin 40.yılını geride bırakan işitme engelli Hayriye ve Yaşar Abay sahip oldukları tek düğün fotoğrafını taşınma esnasında kaybetti.

Bu duruma çok üzülen ve düğün fotoğrafı olmadığı için zaman zaman gözyaşı da döken Abay çiftine kızları Tülay Abay Yüksel ve şehirde engelliler için ücretsiz fotoğraf çekimleri yapan fotoğrafçı Seda Elbasan sürpriz yaptı.

55 yaşındaki Hayriye Abay , 67 yaşındaki Yaşar Abay’ın duvarına asacakları düğün fotoğrafları olsun diye yeniden fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

Seda Elbasan’la bağlantıya geçen çift için ilk önce mini bir çekim yapıldı.

Asıl hayali gelinlik ve damatlıkla düğün fotoğrafı olan Abay çifti için mini çekimin ardından tekrar bir çekim organizasyonu gerçekleştirildi.

Girişimci kadınların destekleriyle Hayriye Abay’a beyaz bir elbise ve gelin buketi hazırlandı.

Hazırlıkların tamamlanmasının ardından da dış mekan fotoğraf çekimi yapıldı.

Anne ve babasının hayalini bilen ve onların bu hayalinin gerçekleşmesi için fotoğrafçı Seda Elbasan’la bağlantıya geçen Abay çiftinin kızı Tülay Yüksel Abay yaptığı açıklamada anne ve babasının sahip olduklarını tek düğün fotoğrafını kaybettiğini ve bu duruma çok üzüldüklerini anlattı.

Tülay Abay Yüksel ; ‘’ Annem ve babam 1978 yılında evlenmişler. O dönem şartlarında annem ve babamın sadece bir tane düğün fotoğrafı mevcuttu.Annem evden eve taşınırken o bir tane düğün fotoğrafını kaybetti ve bunun üzerine o kadar çok üzüldü ki ve biz hiç bunun telafisini edebileceğimizi düşünmemiştik.’’dedi.

Kendi çocukları için fotoğraf çekimi yaptırmak için Seda Elbasan’la bağlantıya geçerken annesinin de yanında olduğunu söyleyen Tülay Yüksel Abay ; ‘’Seda Elbasan’la konuşurken annem bana kiminle görüşüyorsun diye sordu. Ben de durumu izah ettiğimde annem çok hüzünlendi. Benim babanla hiçbir resmim yok bir tane de bana çektir diye ağladı.Biz de onlar için çekim yaptırmaya karar verdik. Desteklerinden dolayı Seda Elbasan’a teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Her ikisi de ileri derecede koah hastası olan Abay çifti için ilk önce mini bir çekim yapıldı ardından Hayeriye Abay’ ın asıl hayali olan düğün çekimi için de çifte sürpriz hazırlandı.

 Gelinlikle fotoğrafı olsun isteyen Hayeriye Abay’a girişimci kadınlar tarafından beyaz bir elbise dikildi ve gelin buketi hazırlandı.

Abay çifti 40 yılın ardından fotoğrafçı Seda Elbasan’a gelin ve damat pozu verdi.

Duvarımda hiçbir resmim yoktu diyen Hayriye Abay ;  ‘’ Hep çocuklarımın resmini duvarıma asıyordum ama şimdi kendi resmimi duvarıma asacağım. Ben çay çerken bile ona bakacağım.Rüyalarımda bile görüyordum.Benim de düğün fotoğrafım oldu,çok mutluyum’’dedi.

 

    Niğde’de engeliler için ücretsiz çekimler yapan fotoğrafçı Seda Elbasan ise ;  ‘’ Hayriye teyze ve Yaşar Amcayla kızları sayesinde tanıştım. Kendileriyle spontane bir fotoğraf çekimimiz oldu. Şehrimizde bulunan engelli vatandaşlarımız için ücretsiz çekimler yapıyordum zaten. Hayriye Teyze ve Yaşar Amcanın durumunu kızlarından öğrendikten sonra çekimi yapmaya karar verdik.’’dedi.

Hayriye Abay’ın asıl hayalinin gelinlikle bir fotoğraf çekinmek olduğunu öğrendikten sonra tekrar bir çekim yapmaya karar verdiklerini anlatan Seda Elbasan ; ‘’ Onlara küçük bir sürpriz yapmak istedik.Girişimci kadınlarımızın da desteğiyle Hayriye teyzeye beyaz bir elbise ve gelin buketi ayarladık. Bulunduğum bölgeden her yıl yüzlerce çift çekiyorum çok güzel hazırlıklar yapmış gelinler damatlar görüyorum ama Hayriye teyze ve Yaşar amcanın çekimini yaparken günlük kıyafetleriyle dahi olsa onların gözlerindeki birbirlerine baktıklarındaki ışığı başka hiçbir çiftte görmedim.’’ diye konuştu.

Hayriye  ve Yaşar Abay çiftine kaybettikleri fotoğraftaki o güzel günleri tekrar yaşatmaya çalıştıklarını söyleyen Seda Elbasan onlarla karşılaşmış olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi.

 

 

 

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.