Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

KOP İle Güneşten Bal Akıyor

KOP Bölge Kırsal Kalkınma Programı kapsamında Niğde İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan “KOP İle Güneşten Bal Akıyor” projesi ile Arıcılar Birliği’ne üye toplam 55 arı yetiştiricisine güneş paneli dağıtıldı.

Törende konuşan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, “İdari ve uygunluk kriterlerini geçerek değerlendirme kurulu tarafından desteklenmeye hak kazanan “KOP ile Güneşten Bal Akıyor” Projesi kapsamında bugün üreticilerimize güneş enerjisi panellerini veriyoruz” dedi.

Proje kapsamında İlimiz Altunhisar, Bor, Çiftlik ve Ulukışla ilçelerinde arıcılık faaliyeti yapan toplam 55 arıcıya taşınabilir, şebekeden bağımsız elektrik enerjisi üreten güneş enerji sistemleri verileceğini belirten Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, projenin toplam maliyetinin 385 Bin TL olduğunu, % 70’inin KOP İdaresi tarafından geri kalan % 30’luk kısmının ise İl Özel İdaresi ve Arıcılar tarafından karşılandığını söyledi

Proje kapsamında verilecek güneş panelleri sayesinde sektörün en büyük sorunlarından biri olan,  elektrik erişimi bulunmayan bölgelerde arı yetiştiricilerinin elektrik enerjisi temini problemi çözüleceğine vurgu yapan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek; “Elektriğin taşınabilir güneş panelleri ile sağlanması, arıcılarımızın insani temel ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olacağı gibi bal sağma makinesinin yerinde çalıştırılabilmesi gibi kolaylıklar da sağlayacaktır” dedi.

Bu sayede;   zor bir meslek olan aracılığın daha kolay hale geleceğini,  hâlihazırda bal üretimi yapan üreticilere teşvik olacağını ve bölgemizde bal üretimi artışı sağlayacağına işaret eden Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, konuşmasında; “Bu Projenin 2. Etabında ise Tarım İl Müdürlüğü tarafından KOP idaresine sunulan ve İdaremizin de finansman desteği verdiği proje ile Merkez İlçemizdeki 54 arıcımıza aynı şekilde Güneş Enerji Sistemleri verilecektir. Niğde Arı Yetiştiricileri Birliğine ve üyelerine hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.