Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

LAHANADA 120 BİN TON REKOLTE BEKLENTİSİ

NİĞDE Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, Türkiye’de lahana üretiminde ikinci sırada bulunan Niğde’de bu yıl 120  bin ton  civarında rekolte beklendiğini söyledi.

Kenar, lahana üretimin yoğun olduğu Sazlıca ve Kaynarca bölgelerinde çiftçileri ziyaret etti.

Beyaz lahana üretiminde Türkiye’de Niğde’nin birinci sırada olduğunu belirten  Veli Kenar şunları dedi: “Niğde’miz lahana ile ön plana çıkan bir ilimiz. Türkiye genelinde Samsun’dan sonra Niğde lahana üretiminde 2’inci sıradadır. Beyaz lahana üretiminde de Niğde birinci sıradadır. Beyaz lahana üretimi tufanda olarak başladı.  Eylül ayı içerisinde de kışlık lahana hasadı ile devam edecek. Kasım ayına kadar da bu hasat devam edecek. Mevsimsel olarak bu sene bazı sorunlar yaşasak ta rekoltemiz 15 bin dekarda 90 bin ton kayıtlı olmak  suretiyle lahana beklentimiz var. Kayıtlı olmayan ekimlerle bu sayı 100-120 bin civarında lahana üretimi Niğde’de olacağını tahmin etmekteyiz. Tufanda olarak giden lahana yaklaşık tane 2 ila 2,5 lira  fiyat görmektedir. Buda fiyatın fazla yüksek olmadığını görmekteyiz üretim faaliyetlerine baktığımız zaman. 1,5 liraya yakın üretim maliyetimiz vardır. Tufanda olmasına rağmen fiyatın düşük olduğunu görüyoruz. Görünüyor ki önümüzdeki günlerde fiyatın biraz daha aşağı çekilebilir. Bizim gönlümüz istiyor ki bu fiyatların bu civarda kalsın.  Çiftçilerin kazanabilmesi için fiyatların bu fiyatlarda kalmasını düşünüyoruz” dedi.

Lahana üreticisi Mustafa Yavuz: “Lahanalar Mayıs ayında ekim yapıtoyıruz 10. Ayda söküme başlıyoruz. Fiyatı tarladan 1,5-2 TL civarında maaliyeti  ise 1 liradır. Para kazanmamız için 3 TL’den satılması gerekiyor. Sökümde işçisi var, gübresi var, nakliyesi var girdilerimiz yüksek gidiyor” dedi.

Diğer bir üretici Harun Karatoprak ise: “Lahanalarımız turfanda olarak hasat başladı. Kalan kışlıklar ise 10. Ayı bulacak. Fiyat pazardan 1-1,5 TL arası satılıyor. Bu sene girdiler pahalandı. Gübre, ilaç fiyatları dolardan dolayı yükseldi. Geçen yıl gğbreyi 35 TL’ye alıyorduk bu yıl 65 TL’ye alıyoruz. Lahanada tarladan 1,5 TL’ye satılıyordu bu yılda aynı fiyata satılıyor bu da kar elde edemediğimiz anlamına geliyor.

Şaban Beşer de: “20 dönüm lahana ektim. Yarı yarıya fire var. Akdeniz sineği ve kelebek kurtlanması ve mantar oluştuğu için ilaç kullandık haşatımız azaldı. Geceleri soğuk gündüzleri de çok sıcak olduğu için hasadımız yarı yarıya düştü” diye konuştu.

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.