Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

Mantar Üretimiyle 2 Aile Geçindiriyor

NİĞDE’de üniversite mezunu 25 yaşındaki Kasım Öztürk, KPSS’den atanamayınca mantar üretimine başladı, şimdi kazandığı parayla iki aile geçindiriyor.

Mantar üretimine 2 yıl önce Genç Çiftçi Projesi’yle başladığını belirten  Kasım Öztürk 2 yıldır mantar üretimi yaptığını,bakımını iyi yapınca da mantardan 2 ailenin geçinebildiğini söyledi.

Öztürk; ‘’ Geçen yıl bu işe başladık. 2 yıldır mantar üretimi yapıyorum. Geçimimizi bundan kazanıyoruz. Allah devletimize zeval vermesin. Bakımını iyi yaparsanız iki evin geçimini sağlayacak şekilde kazanç sağlayabilirsiniz. Bu işi yapmak isteyenler önce kursuna gitmelerini tavsiye ederim. İktisat mezunuyum 2 yıl KPSS’ye hazırlandıktan sonra bir yere atanamadım. Daha sonra devletimizin vermiş olduğu genç çiftçi projesi ile bu işe başladım. 2 yıldır mantar üretiyorum. Gelirim güzel”

MANTAR İÇİN 7 PROJE BAŞVURUSU DAHA YAPILDI

Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş: “Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla 2016 yılında bakanlığımız tarafından Genç Çiftçi Projesi başlatıldı.

Mantar üretiminde  ilk yıl 2 proje 2017 yılında 6 proje hayata geçirildi. 2018 yılında ise 7 proje başvurusu değerlendirme kapsamında bulunmaktadır. İlimize katma değeri yüksek olan mantar yetiştiriciliği için ayrıca Müdürlüğümüz ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile düzenlen “Mantar Yetiştiriciliği” kursu açılarak 49 kursiyere sertifikası verildi” şeklinde konuştu.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.