Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

NİĞDE BİLSEM ARJANTİNDE DÜNYA 1.Sİ

Niğde Bilim ve Sanat Merkezi ekibi, Arjantin’de 18-20 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Expocytar 2018 Bilimsel Proje Fuarı’nda Türkiye’yi temsil etti.  Arjantin’in Santa Rosa La Pampa eyaletinde düzenlenen yarışmaya 20 Uluslararası, 60 ulusal takım katıldı.

  

Danışmanlığını Bilişim Teknolojileri öğretmeni Mehmet Özel’in yaptığı, İngilizce öğretmeni Osman Aydoğar’ın katkıları ile öğrenciler Eren Şen – Tufan Kutay Karadal’ın hazırlamış olduğu “I Learn Braille” adlı proje ile en iyi proje seçilerek Dünya 1.si oldular. Ayrıca proje 2019 yılında Kolombiya da yapılacak Bilim Yarışmasına özel davet aldı.

Öğrenciler 3D yazıcıdan hazırlanan materyal, arduino kart ve android işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda kendi geliştirdikleri yazılım ile görme engelli bireylerin Braille alfabesini öğrenebilmelerini kolaylaştırarak daha eğlenceli hale getirdiler. Proje Universidad Nacional de La Plata üniversitesinden öğretim görevlileri tarafından büyük ilgi görerek ortak çalışma teklifi almıştır. Ayrıca ulusal yarışma takımları 3D teknolojisi için ortak çalışmak istemişlerdir.

Merkez Müdürümüz İsa ALİÇ,  “Başarılarımız her geçen yıl artarak devam etmektedir, daha önce birisi A.B.D’de diğeri Finlandiya’da olmak üzere 2 dünya birinciliğimiz vardı. Bu derece ile 3. Dünya 1.liğini elde etmiş olduk. Arjantin’de gururla bayrağımızı dalgalandırdık. Öğrencilerimiz ile danışman öğretmenlerini, Uluslararası proje yarışmasında bize bu gurunu yaşattıkları için, ayrıca elde ettikleri büyük başarıdan dolayı tebrik ederim. Tüm bu süreçlerde bizlere destek olan ve yol gösteren İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil İbrahim YAŞAR’a ve yönetim ekibine çok teşekkür ederim.” dedi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.