Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

NİĞDE’DE 430 BİN TON CİVARINDA ELMA HASADI BEKLENİYOR

Elma üretiminde Türkiye’nin öncü illerinden Niğde’de bodur ve yarı bodur elma hasadı başladı.

Genel elma üretiminde 430 Bin tona yakın rekoltenin beklendiği Niğde’de sorun yaşanan işleme ve pazarlama kısmında da önemli adımlar atıldı.

Hasadı devam eden bahçeleri ziyaret eden Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş yaptığı açıklamada rekoltenin 100 bin ton arttığını söyledi.

Asım Baş yaptığı açıklamada ; ‘’ elma üretiminde Türkiye’nin öncü illerinden bir tanesi olan Niğde genel elma üretiminde üçüncü,  Amasya elması  üretiminde de birinci. Kalite olarak da Türkiye’nin en kaliteli elmasının üretildiği il olarak nitelendirebiliriz Niğde’yi. ‘’dedi.

Modern üretim yapan bahçeler hakkında da bilgi veren Asım Baş bu sayının 55 bin dekara yaklaştığını,yarı bodur bahçeleri de sayarsak bu sayının 85 bin dekara ulaştığını söyledi.

Genel elma üretiminde de Niğde’nin 235 bin dekarlık bir alana sahip olduğunu söyleyen Asım Baş bu sene rekolte beklentisinin 430 bin tona yakın olduğunu ifade etti.

Asım Baş ; ‘’ Geçen yıla oranla ciddi bir artış var .Geçen yıl 330 bin ton civarındaydı genel rekoltemiz bu yıl 430 bin civarında beklentimiz var.’’dedi.

Fiyatlar hakkında da bilgi veren Asım Baş bu sene tarladan çıkış haliyle elmanın 1.5 Lira civarında alıcı bulduğunu belirtti.

Bitkisel ve hayvansal üretimde sorun olmadığını söyleyen Asım Baş işleme ve pazarlama kısımlarında da istenilen seviyeye yaklaşıldığını söyledi.

Baş ;  ‘’İlimizin üretim problemi yok. Hem bitkisel üretimde hem hayvansal üretimde insanımız üretiyor hem de çok kaliteli üretiyor.Bizim özellikle dikkat çekmek istediğimiz konu hasat sonrası işlemlerle ilgili  kısmi bir eksikliğimiz vardı.Soğuk hava depoları,paketleme kısmı,işleme kısmı gibi.Bunları da 2 yıldır Kırsal Kalkınma Ekonomik Yatırımlar Desteği kapsamında Bakanlığımızın destekleriyle tamamlama safhasına geldik.’’dedi.

Temel sloganın burada üretim,burada işleme,buradan pazarlama olduğunu söyleyen Asım Baş ; ‘’Burada üretim kısmı tamam,burada işleme kısmı da tamamlanmak üzere haliyle ürettiğimiz ürün buradaki depolarda muhafaza edilecek burada işlenecek buradan pazarlanacak.’’diye konuştu.

Elma üreticisi Süleyman Aslan ise Sazlıca bölgesinde 600 dekarlık alanda , Altunhisar’da ise 2500 dekar alanda elma üretimi yaptıklarını, bahçelerinden toplam yıllık üretimin ise 3 bin ton civarında olduğunu söyledi. İhracat ağırlıklı çalıştıklarına değinen Aslan Rusya,Hindistan,Suudi Arabistan,Dubai,Malezya gibi ülkelere ihracat yaptıklarını katma değeri yüksek ürünler üreterek ülke olarak ihracata yönelik üretmek gerektiğini söyledi.

4 dönüm alanla elma üretimi yapan Halil Baykal ise yaptığı açıklamada hasadın bu sene güzel olduğunu geçen seneki gibi don olaylarından dolayı ürün kaybı yaşamadıklarını belirtti.

 

 

 

 

 

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.