Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

ÖĞLE ARASINDA ÇOCUKLAR ALLAH’A EMANET

İlköğretim okullarında tam gün eğitim yapılmasının ardından öğle arasındaki boşluk öğrenci velilerini kaygılandırıyor.

Vakti olan yada evi okula yakın olan veliler çocuklarına öğle molasında yemek getirip, çocuklarıyla yakından ilgilenebilirken gelemeyen velilerin çocukları ise kendi başlarının çaresine bakıyor.

Efendibey Mahallesi Kentsel Dönüşüm alanı içerisinde bulunan Zahide Sefer İlkokulu inşaat alanlarının içerisinde bulunduğu için tehlike arz ediyor denilerek geçen yıl öğle arası kaldırılmıştı ancak hala inşaatların sürdüğü ve iş makinelerinin yoğun olduğu bölgede bu yıl aynı uygulama yapılmadı.

40 dakikalık öğle arasında çocuklarının başıboş olduğunu ve güvenlikleri olmadığını dile getiren veliler öğle arasının kaldırılması için imza topladı.

Veliler, güvenlik görevlisi olmayan okulda öğle arasında okula girenin çıkanın belli olmadığını,çocuklarının da okul bahçesinden dışarı rahatlıkla çıkabildiklerini dile getirerek öğle arasının kaldırılmasını istedi.

Zahide Sefer İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Sibel Çetin yaptığı açıklamada ; ‘’ Geçen yıl okulumuzda öğle arası gibi bir derdimiz yoktu.İlk zaman vardı ama etrafı inşaat alanı olduğu için çocuklara risk olmasın diye iptal edildi ve biz bu yıl da talep ettik.Velilerin çoğunluğu kaldırılmasını istedi ve imza topladık ve yetkililere başvurmak istedik.Milli Eğitim Müdürü ile makamında yüz yüze konuşmak istedik ancak gelmenize gerek yok denildi ve biz derdimizi anlatamadık.’’dedi.

Okul öğrencilerinin hepsinin yaşı küçük,aile gözetimi altında okula gidip gelecek çocuklar diyen Sibel Çetin her zaman öğle arasında okula gelme şanslarının olmadığını,evi uzak olanların da her gün öğlen arası servisle gidip gelmesinin mümkün olmayacağını anlattı.

Okul etrafında Kentsel Dönüşüm çalışmaları kapsamında inşaatların sürdüğünü ve bu durumun öğle arasında okul bahçesi dışına çıkan çocuklar için büyük tehlike arz ettiğini söyleyen Çetin tek istediğimiz öğle arasının kaldırılması dedi.

Sınıf annesi Yasemin Gökkurt ise öğretmenlerin her bir çocuğu kontrol etme şansının olmadığını söylerken  kendisinin de her gün gelip gitme şansı olmadığını söyledi.

Gökkurt;’’Burada inşaat alanları var,iş makinaları var.Çocuklar inşaata girse,düşse kim sorumlu olacak.Ana cadde üzerinde ve güvenlik görevlisi yok’’dedi.

Veli Zeynep Satı ise ; ‘’Öğle arasında bu çocuklar istediği zaman dışarı çıkabiliyor ve yabancı insanlar da öğle arası okula girip çıkabiliyor veli sanılarak.Benim çocuğumu bir yabancı alıp gitse.Öğretmenler her çocuğun başında nöbet tutamazlar.İnşaatlar ayrı bir sorun.Benim çocuğumun can güvenliği yok.İlla bu sorunun çözülmesi içni çocuğun birisinin zarar görmesi mi gerek.’’diye sordu.

Konuyu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne de taşımalarına rağmen bir sonuç alamadıklarını anlatan veliler şimdi yetkilerin seslerine kulak vermesini bekliyor.

 

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.