Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

ÖRNEK PROJE..AÇIK CEZAEVİ ATIKLARDAN ENERJİ ÜRETECEK

NİĞDE Açık Ceza infaz Kurumu Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Biyogazla Atıktan Enerjiye ve Sürdürülebilir Tarıma” projesi ile Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumunda 100 kWe/saat gücünde biyogaz tesisi kurulacak. Tesiste yılda  7 bin 665 ton hayvan gübresi ve 54 Ton yemekhane atığının işlenerek 413.297 m3  biyogaz üretileceği belirtildi.

Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen projenin 694 bin 995 lira hibe almaya hak kazandığını söyledi.

Başsavcı Dönmez: “Niğde Açık Ceza infaz Kurumu Türkiye çapında büyük projelere imza atmaya devam ediyor. Kabul edilen proje Niğde ve Türkiye için örnek teşkil ediyor. Biyogazla Atıktan Enerjiye ve Sürdürülebilir Tarıma” adlı proje ile hayvan gübresi ve yemekhane atığı işlenerek enerji dönüştürülerek kullanılacak. Kurumda bulunan Atölye İşkollarında enerji tasarrufuna destek verecek” dedi.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Dönmez öte yandan projede emeği geçen tüm personele teşekkür ederek, desteklerini esirgemeyen Vali Yılmaz Şimşek’e,  Vali Yardımcısı Cemil Kılınç’a, Niğde Proje Planlama Koordinasyon Eğitim Ofisi Koordinatörü Ali İlker Atabay’a ve ekibine, ek finansman sağlanmasında yardımını esirgemeyen Adalet Bakanlığı İşyurtları Daire Başkanı Murat Atan’a teşekkür etti.

 

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.