Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

PATATES ÜRETİMİ VE SORUNLARI

Türkiye’de tohumluk patates üretiminde 2’nci, yemeklik üretiminde 8’inci sırada yer alan Sivas’ta Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ‘Patates Bitkisinin Üretimi ve Sorunları’ konulu panel düzenlendi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Prof. Dr. Hüsnü Yusuf Gökalp Konferans Salonu’nda düzenlenen panele Sivas Valisi Salih Ayhan, Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, çiftçiler ve tarım paydaşları katıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, “Patateste genel olarak verimi etkileyen en önemli faktör tohumluktur. Seçilen çeşitler kadar bitkisel verim potansiyele sahip olursa olsun kullanılacak tohumluk sağlıklı ve istenilen özelliklere sahip değilse hedeflenen başarıya ulaşma mümkün değildir” diye konuştu.

Sivas Valisi Salih Ayhan ise kente para getirecek ürünlerin yetiştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak; “Bizim geniş bir coğrafyamız var. Öncelikle tarımsal potansiyelimizi çok maksimize etmemiz gerekiyor. İlçelerde kaymakamlık yaptığımız için bu potansiyeli bilen birisiyim. Bugün alacağımız bilimsel bilgiyle inşallah saha tatbikini yapacağız” dedi.

Konuşmaların ardından panel kısmında Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak tarafından patates yetiştiriciliği ve ürünlerde görülen hastalıklara yönelik sunum gerçekleştirdi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.