Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

Şehrimizin Doğal Harikaları Koruma Altında

Niğde tarihi dokusunun yanı sıra birçok doğal güzellikleri ile de adından söz ettiriyor. Birçok doğa harikası Niğde Valiliği öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğünce hazırlanan “Medeniyetler Şehrinin Doğal Harikaları” isimli proje kapsamında koruma altına alınıyor. Ortak çalışma ile Tabiat Varlıklarını Koruma bilincini hedef kitlelere ulaştırmak amaçlanıyor. Bireylerde çevreye duyarlı, olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri kazandırmak amacıyla Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevleri çerçevesinde yapılan çalışmalara göre uyarlanarak, Niğde’nin Doğal Sit Alanlarının ve Tabiat Varlıklarının Tanıtıldığı bilgilendirici, eğitici ve öğretici “Tabiatı, Bitkileri ve Hayvanları koruyan Üçlü ÇŞB Niğde’de isimli hikâye kitabı 3500 adet bastırıldı.

 

“Çocuğa Yapılan Yatırım Geleceğe Yapılan Yatırımdır”

 

Projenin hedef kitlesi olan ilkokul 1-4.sınıf öğrencilerine 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı içerisinde eğitim verilecek. Tanıtım etkinliği programının Niğde Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Sevgi Evleri’nde düzenlendi. Tanıtım etkinliğinde Hikâye Kitabının tanıtımın yapılması ve amigurumi tekniğiyle örülmüş doğa ve çocuk dostu oyuncak olan minyatür Toro’nun dağıtıldı. Konu olarak işlenen ve hitap edilen yaş aralığındaki öğrencilerin (İlkokul 1-4.sınıf) ilgisini çekmek amacı ile Dünya da sadece Niğde de Bolkarlarda (KaragöL-Çiniligöl) yaşayan Endemik Tür Rana Holtzi -Toros Kurbağasının Maskot kostümü, Eğitim materyali ve Müzikal tiyatroda kullanılmak üzere tasarlandı. Toros Kurbağasının maskotu, aynı zamanda Niğde ili için tanıtım materyali, İlin maskotu olabileceği ve “Çocuğa yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır” düşüncesi benimsenerek yapıldı.

Programda Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi bünyesinde kurulan tiyatro kulüplerinden “Türk Halk Bilimi Sanat Atölyesi” tarafından hazırlanan Müzikal Tiyatro gösterisi sergilendi.  Tiyatroda kullanılacak olan müzikal çalışmanın sözleri ve Tiyatro senaryosu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personeli tarafından kurbağanın özelliklerini yansıtacak ve Çocuklara Çevre bilincini aşılayacak şekilde yazıldı. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi – Güzel Sanatlar Bölümü-Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Ali Delikara ve öğrencileri tarafından seslendirilerek kaydedildi. Niğde Aile Sosyal Politikalara İl Müdürlüğüne bağlı Sevgi Evlerinde yapılan“Medeniyetler Şehrinin Doğal Harikaları” isimli proje faaliyetleri arasında yer alan programda,  ilimiz sınırları içerisinde bulunan tescillenmiş ve koruma altında olan Doğal Sit Alanları ve Tabiat Varlıklarının fotoğrafları sergilendi.

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.