Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

Stokçuluk Yok Depoculuk Var

 

Niğde Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Veli Kenar,  düzenlediği basın toplantısında son günlerde stokçulara yapılan baskınları İlimiz ölçeğinde değerlendirirken Türkiye’nin patates ihtiyacının % 17’sinin Niğde’de üretildiğini söyledi.

STOKÇULUK DEĞİL; DEPOCULUK

Niğde İlinin patates üretiminde ülkemizin en iddialı İlleri arasında yer aldığına işaret eden Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, patatesin bölgemizde depolanmasının doğal karşılanması gerektiğini belirterek; “Bu stokçuluk değil, depoculuktur” şeklinde konuştu.

GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR

Niğde çiftçisinin stokçulukla kesinlikle bir ilgi ve alakasının olmadığına vurgu yapan Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar,  stokçuluk ifadesinin Niğde çiftçilerini rahatsız ettiğinin altını çizerek; “Bir süreden bu yana gerek görsel ve yazılı basında gerekse sosyal medyada yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

AFAKİ BİR FARKLILIK

“İlimiz patates üretimi için son on yıla bakıldığında gerek üretimde gerekse depolanan kışlık patateslerimizde afaki bir farklılık gözükmemektedir” diyen Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, konuşmasında; “Şu an için Çiftçilerimiz depolarından kışlık patatesi cinsine ve kalitesine göre ortalama 1,50 TL olarak satmaktadır” ifadelerine yer verdi.

                                               NİĞDE’DE ÜRETİM 850 BİN TON

İlimizde patates üretiminin Misli Ovası ve Melendiz Ovasında diğer bölgelerimize göre çoğunlukla yapıldığını, Nisan ve Mayıs ayı gibi ekimine başlandığını, Eylül-Ekim ayı gibi hasadının yapıldığını belirten Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, İlimiz genelinde bu yıl 220 Bin dekar alanda yaklaşık 850 Bin ton üretim gerçekleştirildiğini bildirdi.

450 BİN TON SATIŞA HAZIR

Bu üretimin 250 Bin tona yakınının hasat zamanı 0,70 TL ve 1,00 TL arasında kilogram fiyatından tarlada satıldığını anlatan Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar; “ Kalan 550 Bin ton üretimin 100 Bin tonu da gerek tohumluk, gerekse hayvan yemi olarak kullanıldığından dolayı Kasım ayı itibari ile depolarımızda yaklaşık 400-450 bin ton patates satışa hazır durumdadır” dedi.

STOK YOK; DEPOLAMA VAR!

İlimizde Depodan Kışlık patates satışları 2019 Mayıs ayına kadar devam edeceğinden, önceki yıllara göre Kasım ayı için normal bir depolama olduğuna değinen Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar; “2018 Yılı üretimi gerek maliyetlerdeki artış, gerekse çiftçilerimizin önceki dönemlerde fiyat istikrarsızlıklarından dolayı üretimde kısmen azalma olduğu bilinmektedir. Bir aya yakındır; gerek görsel ve yazılı basında gerekse sosyal medyada yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır” diye konuştu.

ÇİFTÇİLERİMİZİ VE BİZİ ÜZÜYOR

 İlimizde Maliye Bakanlığı tarafından patates depolarında ürün tespiti yapıldığını, söz konusu tespitlerin gerek Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, gerekse Ziraat Odası tarafıondan zaman zaman yapılmakta olduğuna işaret eden Başkan Veli Kenar, “Ancak depodaki patates tespitlerinin sanki stokçuluk yapılmışçasına basına yansıması ve bir algı operasyonu oluşturmaya çalışılması çiftçilerimizi ve bizleri üzmektedir” dedi.

CİNS VE KALİTESİNE GÖRE 1,5 TL

Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar; “İlimiz patates üretimi için son on yıla bakıldığında gerek üretimde gerekse depolanan kışlık patateslerimizde afaki bir farklılık gözükmemektedir.Şuan için Çiftçilerimiz depolarından kışlık patatesi cinsine ve kalitesine göre ortalama 1,50 TL olarak satmaktadır” şeklinde konuştu.

 

1 yorum
  1. mehmet öztürk Diyor

    koskoca cumhurbaskanı yalan mı soyluyor yanı 🙂

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.