Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

TÜKİYE’NİN EN BÜYÜK YER ALTI SOĞUK HAVA DEPOLARI NİĞDE’DE

Niğde-Kayseri karayolunun Aktaş mevkisinde Niğde İl Özel İdaresi tarafından 131 bin metrekarelik alanda yapılacak ve yerin metrelerce altına kurulacak kayadan oyma 17 soğuk hava deposunun 5’i faaliyete geçti.

Ürünleri ucuz maliyetle depolama ve fire vermeden saklama imkanı veren kayadan oyma yer altı depolarının tamamı faaliyete geçtiği zaman bu depolarda 60 bin ton ürün aynı anda saklanabilecek.

Ortasında 6 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğinde bir koridor ve bu koridorlara bağlı 22 loca bulunan depolar , mekanik iklimlendirme gerektirmediği için ürün depolama maliyetini düşürüyor.

Yer üstü soğuk hava deposunda yıllık enerji gideri 250 Bin TL iken oyma depolar da bu maliyet sadece aydınlatma gideri olarak 10  Bin TL oluyor.

Türkiye’nin en büyük kayadan oyma yer altı deposu olması planlanan soğuk hava depolarının örnek bir proje olduğunu söyleyen İl Genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna vatandaşa bunun yapılabilirliğini göstermek olduğunu söyledi.

Türkiye’nin en büyük yer altı oyma deposu Niğde’de olacak diyen Küçüktuna yaptığı açıklamada ; ‘’ 131 bin metrekare alanda 17 adet oyma depoyu yapmaya başladık. Önceki sene 2 tanesini bitirdik bu sene de 3 tanesini daha faaliyete geçirerek toplamda 17 depodan 5 tanesi faaliyete geçmiş durumda. Bu depolarımızın kapasitesi yaklaşık 60 bin ton olacak bu da Türkiye’nin en büyük deposu anlamına geliyor.’’ dedi.

 

11 deponun ruhsatlandırma ve proje çalışmalarının bittiğini söyleyen Küçüktuna oyma depoların sağladığı avantajlardan da söz etti.

Bülent Küçüktuna ; ‘’ Kayadan oyma depoların en büyük avantajı sadece yatırım maliyeti olması işletme maliyetinin olmaması. Buradaki enerji giderine bakarsak normalde betonarme bir deponun yıllık enerji gideri 250 Bin TL iken oyma depolarımızda sadece aydınlatma gideri olarak 10  Bin TL gibi bir rakam karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu depoların yapımında da betonarme depolara göre avantaj sağlıyoruz. Kayadan oyma depoyu 1 Milyon TL’ye mal ederken betonarme yaptığımızda bu maliyet 4 Milyon TL’ye çıkıyor.’’dedi.

Kurum olarak yapmalarındaki amacı ise vatandaşa bunun yapılabilirliğini göstermek olduğunu söyleyen Küçüktuna  Niğde’nin 36 ayrı bölgesinde yapmış oldukları sondaj çalışmaları neticesinde  6 ayrı bölgede de bu depoların benzerinin yapılması için zeminin uygun olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Mekanik iklimlendirme gerekmediği için enerji tasarrufu sağlandığına dikkat çeken Küçüktuna ; ‘’ Yaz kış belli bir derecede içeride sıcaklığın muhafaza edilebilmesi bu depoların en önemli özelliği. Bu depolarda 6 ile 11 derece arasında yaz kış hiç değişmeden aynı ısıyı aynı sıcaklığı muhafaza edebiliyorsunuz. Ayrıca bu depolarda patatesin yanı sıra elma, limon, peynir bu tip ürünlerde depolanma imkanına sahip. Bu projeyi Niğde ve ülkemiz çiftçilerinin ürününün en iyi şekilde değerlendirilmesi, istihdam ve katma değer yaratması açısından biz çok önemsiyoruz. Bu bölgeyi diğer her yerden ayıran bir diğer özellik ise  tesislerin hemen Andaval Yük Merkezinin yakınında olması , otobanın buraya çok yakın olması burayı bir cazibe merkezi haline getirecektir.’’ dedi.

Sertifikalı tohum üreten ve ürünlerini yurt dışına ihraç eden İzzet Bengi ise 3 yıldır depolardan faydalandıklarını devlet eliyle yapılacak diğer depoların da üreticiye büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Bengi ; ‘’  İl Özel İdareye ait soğuk hava deposunu 3 yıldır kullanıyoruz. Orta Doğu’nun en soğuk depolarından bir tanesi. Tamamen kaya olan bu depolarda bir kilo patatesi 5 kuruşa mal ediyoruz ancak bu yer üstünde normal depo olsaydı 35 kuruşa mal edecektik. Nem ve rutubet olduğu için de ürünlerimiz bozulmuyor fire vermeden saklama imkanına sahip oluyoruz. Enerji tasarrufu bakımından da burada 7 kat daha ucuz enerji kullanıyoruz. Yer üstü soğuk hava depolarına göre kayadan oyma depolardan çok memnunuz daha fazla yapılmasını diliyoruz.’’ diye konuştu.

 

 

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.