Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

TÜRK MÜZİĞİNE YENİ SESLER KAZANDIRIYOR

 

Niğde’de küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilenen Adem Tok , Zeynel Abidin Cümbüş tarafından 20. yüzyıl başlarında geliştirilen cümbüşte bazı değişiklikler yaparak “Yaybüş” adını verdiği yeni bir ses, Kabak Kemaneden uyarlama da ‘’Bağmane’’ adını verdiği de yeni bir enstrüman üretti.

Bağlama ailesinin tamamını, keman, yaylı tambur, gitar, ud, org, kanun ve bendir gibi müzik aletleri gibi 10 farklı müzik aletini çalabilen Sağlık Memuru Adem Tok yıllar geçtikçe müzik aletlerini çalmakla yetinmedi ve yeni ses arayışına girdi.

Artık enstrüman çalmanın yeterli gelmediğini söyleyen Adem Tok yeni ses arayışına girdiğini cümbüşte önemli değişiklikler yaparak, yepyeni bir enstrüman ve ses elde ettiğini söyledi.

Tok amacının Türk Müziğine katkı sağlamak olduğunu söylerken bu enstrümana  “yaybüş”  bağlama sapı eklediği kabak kemaneye de ‘’bağmane ‘’ adını verdiğini belirtti.

İcatlar ihtiyaçtan doğar diyen Adem Tok yaptığı açıklamada ; ‘’ Konserler yapıyoruz,derneklerimiz var ,koromuz var , ekiplerimiz var televizyon programları falan yapıyoruz ama ne yazık ki zaman zaman enstrüman çalan insan bulmak için biraz zorlanıyoruz. Mesela keman ihtiyacımız oluyordu kemancı bulamıyorduk.Bu soruna nasıl çözüm buluruz diye düşündüm ve kemanın sesine benzeyecek bir enstrüman yapmayı istedim.’’dedi.

Piyasada sazbüş adı verilen gövdesinin daha küçüğü olan bağlama şeklinde çalınan bir aletin varlığından söz eden Adem Tok ; ‘’ Cümbüşün normal gövdesini alıp bağlama sapını taktık ve bunu yaylı hale getirdik.Bunun üzerine tabi biz bir şeylerle uğraşmaya başladık tel mikronlarıyla,akustiği ile uğraşırken istediğimiz sesi elde ettik.Yani kemana benzeyen akustik güzel olan bir müzik aleti geliştirdik.’’ diye konuştu.

Bu aletin aslında daha önceden zaten var olduğunun altını çizen Tok farklı bir usül geliştirdiğini adına da yaybüş verdiğini söyledi.

Tok, kabak kemaneye bağlama sapı monte ederek, bağmane adını verdiği yeni bir müzik aleti daha yaptığını söyledi.

Bu alet de yok yapılmış daha önce böyle bir alet yok diyen Adem Tok ; Sap normalde düzken biz bunu oval hale getiriyoruz.Her hangi bir arıza vermemesi için gerekli işlemlerden geçiriyoruz tabi bu da bayağı bir süreç.Bağmane hiç olmayan bir şey. Kabak kemaneye bağlama sapı taktırdık onun üzerine revizyonlar yaptık farklı bir ses de ondan elde ettik.Yani o da kabak kemaneyle bağlama arasında farklı bir ses oluştu.’’dedi.

Bütün bu buluşları perdeli çalgı çaldı çalmasına bağlayan Adem Tok perdesi olmayan aletleri çalmayı zor bulduğu ve müzikte yeni ses arayışına girediği için bu çalışmaları yaptığını vurguladı.

Adem Tok sırada kemanı bağlama haline getirip çalmayı düşündüğünü sözlerine ekledi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.