Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

YERLİ ÇEŞİT PATATESLER TÖRENLE HASAT EDİLDİ

Niğde  Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından düzenlenen tarla gününde yerli çeşit patatesler, törenle hasat edildi.

Altunhisar İlçesine bağlı  Ulukışla Köyünde düzenlenen etkinliğe Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Ak Parti Niğde Milletvekilleri Yavuz Ergun, Selim Gültekin, Niğde Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, İl Jandarma Komutanı Garip Gümüş, kurum amirleri ve davetliler katıldı.

Törenin açılış konuşmasın yapan Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pirlak, Türkiye genelinde patates ekiminde Niğde’nin yıllık 835 bin 200 tonluk üretimle birin sırada olduğunu söyledi.

Pırlak: “Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yürütülen ıslah çalışmaları ile birlikte şuan 8 adet yerli ve milli patates çeşidini ülke tarımına kazandırılmıştır.  Halıhazırda 4 adet yerli çeşidimiz de tescil aşmasında olup bu çeşitlerimizin tescil olmasıyla birlikte 12 adet yerli ve milli çeşidimiz olacaktır. Yapılan ıslah çalışmaları neticesinde 2007’den bugüne Türkiye açısından bir rekor olan toplam 720 bin adet melez patates tohumu elde edildi.  Tüm bunların dışında enstitümüz geliştirilen bu çeşitleri laboratuvar ortamında veya kataloglarda bırakmamış Türkiye’de bir ilke imza atarak 4 adet yerli ve milli patates çeşidini özel sektöre satışını gerçekleştirmiştir” dedi.

İlk etapta  özel sektöre devredilen NAHİTA adlı çeşidin önümüzdeki sene 15 ülkede deneme dikimi yapılacağını belirten Pırlak: “NAHİTA yabancı ülkelerde dikimi gerçekleştirilen ilk yerli ve milli çeşit olma unvanını kazanacak.  Deneme dikimi yapılacak ülkeler, Avusturya,

Hollanda, Fransa, Belçika, İtalya, Romanya, Polonya, Almanya, İngiltere, Danimarka, Hırvatistan, Fas, Kenya ve Brezilya’dır.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ise patates üretimi ve patatesin tohumlarının rehabilite edilerek gelecek nesillere aktarılmasının büyük önem arz ettiğini söyledi.

Vali Şimşek konuşmasında ;  ‘’ Dünya nüfusu hızla artıyor. Buna orantılı bir şekilde doğal kaynaklarda hızla tükeniyor ve gıda ihtiyacı da her geçen gün artış gösteriyor. Bu bağlamda dünya nüfusunu sadece bugün değil yarın da besleyecek ürünlerin üretimi ve gelecek nesilleri de düşünen tarım politikaları önem arz etmektedir.Patates, insanlığın bu anlamda gıda ihtiyacını karşılamak  ve dünya nüfusunu beslemek için stratejik bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır.Çünkü Patates geniş kullanım alanı, yüksek verim potansiyeli ve besin değeri nedeniyle dünyada en fazla üretimi yapılan bitkilerdendir. İnsanların ana besin kaynakları arasında buğdaydan sonra ikinci sırayı almaktadır.’’ dedi.

Bu nedenle patates üretimi ve patatesin tohumlarının rehabilite edilerek gelecek nesillere aktarılmasının büyük önem arz ettiğini söyleyen Vali Şimşek Niğde’nin üretim giderleri içerisinde tohumluk giderlerinin önemli bir yekûn oluşturduğuna dikkat çekti.

Vali Şimşek ; ‘’ Ülkemizde patates üretiminde tohumluk sektörünün büyük oranda dışa bağımlı olması, patates tarımının geleceği ve sürdürülebilirliği açısından önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktaydı.İşte tam bu noktada yaklaşık 8 yıl önce Niğde Patates Araştırma Enstitüsünce başlatılan ıslah çalışmaları çiftçilerimiz için bir umut ışığı oldu. Geldiğimiz noktada 8 yerli ve milli çeşit üretildi. Netice olarak, tescil edilen, tescilde olan ve tescile aday çeşitler bu yıl ilk kez Altunhisar İlçemizde yapılan demonstrasyon dikimleri ile birlikte üreticileriyle buluştu.’ ’dedi.

Konuşmaların ardından Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, traktör ile hasat yaptı, protokol üyeleriyle birlikte ekim alanlarında incelemelerde bulundu.

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.