Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

Yeşil, ‘Ücretli Poşet Uygulaması Yanlış Uygulanıyor’ 

Yeni yıl itibariyle hayata geçirilen ücretli poşet uygulamasının amacında yanlış uygulandığını söyleyen Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Alim Yeşil, ‘Doğayı korumak için başlatılan ücretli poşet uygulaması AVM ve zincir marketlerin kazanç kapısı oldu. Bazı işletmeler ücretli sattıkları poşetlerin üstüne reklamlarını basarak poşet uygulamasını fırsata çevirdi. Bu tür uygulamalar doğayı korumakta samimi değil. Ücretli satılan poşetler kesinlikle reklam ve satış sloganı içermemeli’ dedi.
Ücretli poşet uygulamasında amacın doğayı korumaktan çıktığını belirten NESOB Başkanı Yeşil, ‘Çevre kirliliğinin önüne geçmek için başlatılan ücretli poşet uygulaması bazı kesimler tarafından yanlış anlaşıldı. Türkiye’de 10 binlerce mağazası olan zincir marketler ve AVM’ler ücretli sattıkları poşetlerin üstüne logolarını ve satış sloganlarını basıyor. Reklam içeren bu bez torbaları bazı zincir marketler 50 TL ve üstü alışverişte 3.95 TL yerine 1 TL’ye, bazıları ise 60 TL ve üzeri alışverişte 4.50 TL yerine 1 TL’ye satıyor. Burada poşetler işletmelerin reklamına alet edilirken vatandaşlar ise para vererek satın aldığı poşetlerle marketlerin reklamını yapmak istemiyor. Eğer marketler sattıkları poşetlerle reklam yapacaksa bunlardan ücret talep edemez’ şeklinde konuştu.
Vatandaşların reklam içeren poşetlere para vermek istememekte haklı olduğunu ve reklam yapılan tüm bez torbaların ücretsiz olması gerektiğini kaydeden Yeşil, ‘Eğer amaç gerçekten doğayı korumaksa marketlerde naylon poşetlerin yanında bez torbalar ve file çantalar alternatif olarak müşterilere sunulmalı. Doğa dostu poşetlerin satışında vatandaşa alışveriş kotası konmamalı ya da vatandaşlarımız daha çok alışveriş yapmaya mecbur bırakılmamalı. Reklam ve satış sloganı içeren torbalar her halükarda ücretsiz satılmalı. Ücretli poşetlere ise kısa süre içerisinde bir standart getirilmeli. En önemlisi ücretli poşetlerin yanında doğa dostu file ve bez torba da konulmalı ve bunların fiyatları da belirlenmeli’ diye konuştu.

2 Yorumlar
 1. Hüseyin Diyor

  Neden Halkımızı sağılır bir ……yerine konuyoruz 50 yıldır alış veriş yaptım böyle bir soyguncu görmedim

 2. Ramazan Diyor

  Bu poşet işinde en çok A.V.M ler kazançlı
  Pazar esnafi isyan ediyor A.V.M lerde ücretli
  Bizlerde bedava kilosu 15 tl ye alınan bu poşetler tamamen kaldırılmalı ve her markette file satılması lazım o zaman doğa
  Poşet kirliliğinden kurtulur.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.