Bu Defa Niğde İçin Başarın, Sözde Kalmasın!

İlimizi 15 km uzaklıkta olan Ketençimen Yaylası olarak tabir edilen bölgeye Kayak Merkezi yapılması planlanıyor.

Bu Defa Niğde İçin Başarın, Sözde Kalmasın!
31 Ocak 2020, Cuma 12:50
Hamle Gazetesi

Proje Niğde İl Özel İdaresi’nin resmi sitesinden duyuruldu ve ihale süreci bilgisi verildi. Ancak bundan öncede turizm konusunda ilimize birçok söz ve benzer projeler duyurulmuştu. Sonuç olarak projede kaldı ve bir türlü hayata geçirilemedi. Turizmden hak ettiği payı alamayan Niğde’de vatandaşların bu proje konusunda beklentileri büyük ve projenin bir an önce hayata geçmesi merakla bekleniyor.

Kayak Tesisi Detayları

 Kayak tesis alanı Çiftlik ilçesi Murtaza köyü 328 ada 62 nolu parselde kayıtlı 70.557 m2 lik alana sahip olan ve en alt seviyesi Ketençimeni 2080 rakımlı olup üst noktaları 2300 m’dir. Proje kapsamında ilk etapta düşünülen mekanik tesis (teleferik vb.) hattı 980 m’dir. Acemi kayakçılar için 150 m yürüyen bant ve günübirlik tesisler bulunmaktadır. Ketençimen mevkii’sinin Niğde merkeze uzaklığı 15 km olup ulaşım asfalt yolla sağlanmaktadır.

 Projede Son Durum;

Hazine adına tescil edilen taşınmazlar il özel idaremizce satın alınmıştır. Proje ve Yaklaşık Maliyet Çalışmaları tamamlanmış, TRT ve Türk Telekoma  ait olan enerji nakil hatlarının MEDAŞ’a devrinin sağlanması için talepte bulunulmuş ve TRT Genel Müdürlüğü ile Türk Telekom devrinde  sakınca olmadığını bildirmiş ve devir işlemleri gerçekleşmiştir.  İdaremiz tarafından MEDAŞ’a enerji mesafesi için başvurulan ve TRT vericilerinin bulunduğu bölgede kayak merkezi yapılacak olan  bölgeye  ENH için hazırlatılmaktadır.

İmar Planında ağaçlandırılacak alan olarak belirlenen ve mera arazisi olan alanların Orman İşletme Müdürlüğü tarafından mera izninin alınması için  talepte bulunulmuş ve konu Orman İşletme Müdürlüğünce Mera Komisyonuna sunulmuştur.

Mera işlemlerinin ardından  Orman İşletme Müdürlüğü ile  İdaremiz arasında yapılacak olan protokolle ağaçlandırılacak alanlar idaremiz tarafından  mesire alanı olarak düzenlenecektir. Günübirlik Tesis Alanı olarak planlı alanların mülkiyeti idaremizce satın alınmış olup ihaleye  çıkılmasında bir engel kalmamıştır.

Kayak merkezinin 1. etabının  Mayıs  ayı sonlarında  ihale edilmesi planlanmaktadır.

Projenin Önemi ;

        Niğde’de dönemsel olarak atıl kalan mekânsal kapasite ve iş gücünün ekonomiye kazandırılmasında, turizmin 12 aya yayılmasanda önemli bir rol üstlenecektir.

        İnsanların yeni iş imkanları ile gelirini artırmasında ve gıda, ulaşım, konaklama, kayak malzemeleri ve kayak kurs etkinlikleri gibi hizmet sektörler açısından istihdam yaratarak iş potansiyelini artırabilecektir.

        Kayak merkezine gelen yerli ve yabancı turistler kente ekonomik girdi sağlayacaktır. Kayak merkezi mevcut kayak antrenman alanlarının olması yaz mevsiminde ulusal ve başka ülkelerdeki kayak sporcuları için önemli bir kamp alanı olarak hizmet vermesi alana ve kente ekonomik katkı sağlarken aynı zamanda ilin tanıtımına da imkan sunabilecektir.

 

Hamle Gazetesi
Namaz Vakti
İMSAK06:23
GÜNEŞ07:48
ÖĞLE12:56
İKİNDİ15:32
AKŞAM17:54
YATSI19:15
PİYASALARDA SON DURUM
  • DOLAR
    7,38 TL
  • EURO
    8,96 TL
  • ALTIN (tam)
    2840,16 TL
Hamle Gazetesi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.