Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumunda Bir İlk

 

 

Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü Bünyesinde oluşturulan “Gıda kalite ve Kontrol biriminin” 14 Kasım Çarşamba günü tanıtım ve bilgilendirme toplantısı Kurum gıda Mühendisi Ahmet Akın’ın konu ile ilgili sunumu eşliğinde yapıldı.

STANDARTLARDA HİJYEN GÜVENİLİRLİK

Ceza İnfaz Kurumları İşyurtları bünyesinde Gıda üretimi yapan kurumlar içerisinde bir ilk olma özelliği taşıyan Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu’nun, “Gıda kalite ve Kontrol Birimi” faaliyetleri ile üretilen tüm gıda ürünlerinin Uluslararası standartlarda, daha hijyenik güvenilir nitelikte üretilmesi ve son tüketiciye ulaşıncaya kadar takibinin yapılması hedeflediğine vurgu yapıldı.

GIDA KALİTE VE KONTROL

 Konuyla ilgili konuşma yapan Kurum Müdürü Ramazan Fidanoğlu,  Kurumda üretimin son sistem teknoloji ile yapıldığını bununla beraber hijyen konusunda çalışanların bilinçlendirmesinin önemli olduğunu, kurumda oluşturulan “Gıda Kalite ve Kontrol Biriminin” üretim aşamasından dağıtımına kadar takibinin yapılmasının daha etkin olacağını belirterek Kuruma hayırlı olması temennisinde bulunarak konuşmasını tamamladı.

TOPLANTIYA KATILANLAR

Toplantıya Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan dönmez, Adalet Komisyon Başkanı Ömer Dadal, Kapalı Ceza İnfaz kurumu Müdürü Osman Yağcı, Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Ramazan Fidanoğlu, Kurumu 2. Müdürleri ve Kurum Gıda üretim Atölye Şefleri katıldı.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.