Ajans51.net
Niğde'nin Dünya'ya Açılan Kapısı

Yaya Geçitlerindeki Kazalarda %30’luk Azalma!

 

 

İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 Yılı Yaya Öncelikli Trafik Yılı olarak ilan edildi. Bu nedenle her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü Karayolları Trafik Güvenliği Günü ve takip eden haftada Trafik haftası olarak kutlanıyor. Hafta etkinlikleri kapsamında Niğde Valiliği, Niğde İl Emniyet Müdürlüğü, Niğde İl Jandarma Komutanlığı ve diğer kamu kurumları ile Niğde Ömer Halisdemir Meydanı’na bilgilendirme stantları kuruldu. Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ve Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir bilgilendirme startlarını gezdi.

Sürücülerimize Teşekkür Ediyoruz

 

Konuya ilişkin Niğde Valisi Yılmaz Şimşek önemli açıklamalarda bulundu. Vali Şimşek açıklamasında; “Bildiğiniz üzere Karayolları Güvenliği için Trafik Haftası içerisinde bulunuyoruz. Niğde Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve diğer kamu kurumları ile etkinlikler düzenliyoruz. Bugün yine stantlarımızı geziyoruz, amacımız trafik kazalarına dikkat çekmek, vatandaşlarımızın trafik kurallarına uyma noktasında farkındalık oluşturmaktır. Ülkemizde maalesef trafik kazaları sonucu binlerce insan hayatını kaybetmekte ya da sakat kalmaktadır. Bu tür kazalarda toplumda yıkıcı sonuçlar doğurmaktadır. Bu kazaların temel sebebi ise yayaların ve araç sürücülerin trafik kurallarına yeterince uymamasıdır.

 

Ümit ediyoruz ki bu tür etkinlikler ve çabalarımız trafik kazalarının azalmasına yardımcı olacaktır. Bu yıl ise İçişleri Bakanlığı’mız tarafından Yaya öncelikli yıl ilan edildi ve “Öncelik Yayanın, Öncelik Hayatın” sloganı ile bir kampanya başlatıldı. Bizde geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde bu kampanyanın startını vermiştik. Bu kampanyanın amacı ise yaya geçitlerinde ve ışıksız kavşaklarda sürücülerin yayalara öncelik tanımasıdır. Yayalar yola adımını atığı andan itibaren sürücülerin durması ve yayalara saygı göstermesi gerekiyordu. Görüyoruz ki yaya geçitlerinde yaşanan kazalarda %30 oranında bir azalma gerçekleşti. Türkiye genelinde bu kampanya sonrasında yaşanan kazalarda %40 oranında bir azalma var. İnşallah bu azalmaların devamı gelecek,  ben sürücülerimize teşekkür ediyorum destek verdikleri için ve vatandaşlarımıza kazasız belasız günler diliyorum” diye konuştu.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.